Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REVISAL + ERORI LA TRANSMITERE ON-LINE D112
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REVISAL + ERORI LA TRANSMITERE ON-LINE D112

pentru transmitere revisal trebuie doar o dec. interna de numire care cumva trebuie inregistrata la itm?
imi apar erori la folosire certif, digital ptr.112 de genul :''fisierul depus nu este o d112'', ce nu fac bine?
iar la transmitere decont tva imi apare mesajul : eroare de activare OCSP
cumva nu e instalat bine certificatul di
Pentru transmitere Revisal va trebuie numai user si parola primite de la ITM. Decizia de numire a persoanei care face completarea si transmiterea datelor in Revisal este o decizie interna, semnata si stampilata de reprezentantul legal al angajatorului, si se pastreaza in forma scrisa la angajator, langa contracte, pentru a fi aratata inspectorilor ITM.

Certificatul de semnatura electronica. Ati trimis formularul 150 la ANAF si ati primit confirmarea pe email de utilizare a semnaturii pe portalul ANAF?
elga50, moderator
AM TRIMIS FORM 150 SI AM PRIMIT CONFIRMARE DE LA ANAF
Ati consultat .pdf-ul la fisierul de erori? Aveti asa ceva sau aveti Declaratia in format .hml?
Mesajul acela de eroare in ce faza il primiti?
elga50, moderator
mesajul de eroare il primesc dupa ce verific stare declaratii pe portalul ANAF

Uitati-va in PDF-ul dv. la "agrafa" daca aveti un fisier format .hml.
Daca nu aveti asa ceva, ci erori, stergeti semnatura (click dreapta - clear), indreptati eroarea, semnati si trimiteti din nou.

E posibil sa aveti formatul hml corect, dar sa nu fie ceva in regula cu fisierul, sa fi dat vreo eroare de scriere pe server. Acesta a fost in mentenanta cateva zile .....

Ati incercat cumva sa dati vreo declaratie rectificativa?
elga50, moderator