Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratia 112
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratia 112

Buna ziua,

Pe recipisa de validare ati primit mesaje de genul: " asigurat ( 76) atentionare regula S4: CNP-ul nu a fost gasit in baza de date a persoanelor a MFP " ? Ce trebuie facut ?

multumesc,
Iti spune clar aici ce sa faci in functie de starea declaratiei tale.

- In prelucrare. Fişierul este în prelucrare pe serverele centrale.Vă rugăm reveniţi.
- Fişierul nu este o declaraţie D112. Nu a fost înregistrat. Este necesar să corectaţi documentul şi să reluaţi depunerea.
- Declaraţia are erori de validare. A primit număr de înregistrare şi s-a emis recipisa. Este necesară corectarea erorilor indicate în recipisa şi redepunerea declaraţiei.
- Declaraţia este validă. Datele au fost verificate de serverul central şi s-a constatat că au fost îndeplinite criteriile de validare stabilite conform Anexei 8_validări. Datele se transmit instituţiilor beneficiare.
Va multumesc, dar atentionarea apare in cazul in care D 112 este valida. Apare mesajul " Nu exista erori de validare" si mai jos apar Atentionari de genul celor scrise de mine in mesajul initial. Am sunat la anaf si mi-a spus cineva de acolo sa verific la Case daca figureaza asiguratii mei cu CNP-ul la ei. Nu cred ca asta este solutia atata timp cat ei figureaza in declaratii depuse lunar la ei, (pensii si sanatate) de cativa ani de zile, validate.
Daca cineva a mai intampinat un mesaj asemanator, cum ati procedat ?
Pe portalul ANAF exista fisierul [ link extern ]

Eroare: CNP-ul înscris în declaraţie nu se regăseşte in baza de date a persoanelor a MFP
Manifestare
Mesaj primit pe recipisă:
Atenţionare: “Pentru asiguratul ... CNP nu este găsit in baza de date a persoanelor a MFP”
Motiv:
1. CNP-ul nu este corect
2. CNP-ul este corect, dar nu figurează în baza de date
Rezolvare:
1. Comparaţi CNP-ul din actul de identitate cu CNP-ul înscris în declaraţie şi corectati erorile.
2. Dacă CNP-ul înscris în actul de identitate nu figurează in baza de date a MFP, pentru rezolvarea problemei este necesar ca persoana să se adreseze Serviciului Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor în raza căruia domiciliază, sau emitentului actului de identitate, indicând numărul de înregistrare al declaraţiei 112, înscris în recipisa pe care a fost primita atentionarea.
x10, utilizator
Aceste atentionari apar de regula in cazul cetatenilor straini.