avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1152 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mijloace fixe date in custodie la terti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mijloace fixe date in custodie la terti

Va rog sa ma ajutati cu o informatie privind urmatoarea speta:
Am niste contracte de custodie pe care urmeaza sa le dau clientilor mei pt niste aparate cafea pe care le detin si le dau in folosinta clientilor care achizitioneaza
cafea de la mine.
Momentan, am aceste aparate in cont 2132 si le amortizez lunar ( 6811=2813)

Dupa inregistrarea contractelor de custodie, trebuie sa le trec intr-un cont de stocuri aflate la terti si merg in continuare cu amortizarea 6811=2813 sau
nu este nevoie si le pot lasa in cont 2132?
Multumesc!

Cel mai recent răspuns: id_alyna , utilizator 21:05, 14 Iunie 2011
Buna seara .
Chiar daca mijloacele fixe sunt date in custodie la terti,cred ca amortizarea o calculati tot dvs.,ca proprietar de drept .
Apropo,mijloacele fixe nu cred ca pot fi asimiliate cu stocurile,din clasa a 3 a, a sistemului contabil.
Marius Bote .
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2011
Marius Bote, Practician in insolventa
id_alyna a scris:

[...] Dupa inregistrarea contractelor de custodie, trebuie sa le trec intr-un cont de stocuri aflate la terti si merg in continuare cu amortizarea 6811=2813 sau
nu este nevoie si le pot lasa in cont 2132?
Multumesc!




Nu este nevoie sa le treceti la stocuri aflate la terti ci sa le inventariati periodic (cel putin anual, dupa lege).
Multumesc pt raspunsuri!
Le voi inventaria anual.
Mi-am pus aceasta problema pt ca aceste mijloace fixe nu mai sunt in gestiunea mea ( dar sigur ca tot eu le voi calcula amortizarea, ca si proprietar) si ma gandeam ca ar trebui sa se vada si in balanta faptul acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate miutaradu miutaradu ce nota contabila se face la amortizarea totala a unui utilaj(de exemplu masini de cusut) mentionez ca ele functioneaza in continuare (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix tatiana1 tatiana1 In luna ianuarie 2010 a fost achizitionat un mijloc fix in valoare de 17597 pentru care a fost calculata amortizare pana in luna octombrie 2010 de 1386 si ... (vezi toată discuția)
Amortizare completa-cum procedez iuli-ana iuli-ana daca am un mijloc fix complet amortizat trebuie sa fac inregistrarea 2813=2133,de exemplu? (asa am invatat la facultate) si il pastrez in registrul de mijloace ... (vezi toată discuția)