Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mijloace fixe date in custodie la terti
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mijloace fixe date in custodie la terti

Va rog sa ma ajutati cu o informatie privind urmatoarea speta:
Am niste contracte de custodie pe care urmeaza sa le dau clientilor mei pt niste aparate cafea pe care le detin si le dau in folosinta clientilor care achizitioneaza
cafea de la mine.
Momentan, am aceste aparate in cont 2132 si le amortizez lunar ( 6811=2813)

Dupa inregistrarea contractelor de custodie, trebuie sa le trec intr-un cont de stocuri aflate la terti si merg in continuare cu amortizarea 6811=2813 sau
nu este nevoie si le pot lasa in cont 2132?
Multumesc!

Buna seara .
Chiar daca mijloacele fixe sunt date in custodie la terti,cred ca amortizarea o calculati tot dvs.,ca proprietar de drept .
Apropo,mijloacele fixe nu cred ca pot fi asimiliate cu stocurile,din clasa a 3 a, a sistemului contabil.
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
id_alyna a scris:

[...] Dupa inregistrarea contractelor de custodie, trebuie sa le trec intr-un cont de stocuri aflate la terti si merg in continuare cu amortizarea 6811=2813 sau
nu este nevoie si le pot lasa in cont 2132?
Multumesc!

Nu este nevoie sa le treceti la stocuri aflate la terti ci sa le inventariati periodic (cel putin anual, dupa lege).
Multumesc pt raspunsuri!
Le voi inventaria anual.
Mi-am pus aceasta problema pt ca aceste mijloace fixe nu mai sunt in gestiunea mea ( dar sigur ca tot eu le voi calcula amortizarea, ca si proprietar) si ma gandeam ca ar trebui sa se vada si in balanta faptul acesta.