avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog sa-mi raspundeti si mie: un strain mi-a trimis ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog sa-mi raspundeti si mie: un strain mi-a trimis bani si acum ma ameninta. Ce pot face?

In urma cu 2 saptamani,am cunoscut pe cineva pe internet care sa oferit sa-mi trimita o suma de bani in Romania pentru a ma ajuta .ma pus sa-mi deschid cont si mi-a trimis bani,acum ma ameninta ca daca nu vin la el in Franta vine cu politia cu niste indivizi si ma cauta.ce este de facut?el sa oferit sa imi trimita bani.Astept raspuns la adresa de mail, [editat de admin].va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iunie 2011
Alin Popescu, administrator
Acum depinde... In e-mail v-a scris niste conditii pe care trebuia sa le indepliniti pentru a primi banii? Vi s-a scris ca sunt dati cu titlu de imprumut? Sau pur si simplu nu s-a facut referire la asa ceva in e-mail?
Va sugerez sa returnati banii, tot prin transfer bancar, sa inchideti contul si sa intrerupeti orice contact cu acel "binevoitor".
Aceasta metoda are un nume provenit de la o tara din Africa.

Din cate stiu ati intrat de buna voie si nesilit de nimeni in gura lupului.

Nu stiu daca va fi suficient sa returnati numai suma primita.
Cititi cu atentie toate mesajele primite de la respectiva persoana.
Printre randuri s-ar putea sa gasiti raspunsul...
Asadar...
1. Obisnuiesti sa ceri ajutor banesc unor necunoscuti pe net?
2. Ai facut ceva astfel incat sa se simta pacalit/escrocat?
3. De ce esti speriat? Stie mai multe decat ai lasat sa se inteleaga - nume, cont si adresa de e-mail?
4. Casnic... Inseamna ca nu ai un venit (stabil)...
5. Poate ca persoana a considerat ca te imprumuta.

Sunt multe necunoscute in acest caz.

- Poate ar fi bine sa faci rost de bani si sa-i trimiti...multumindu-i!
- Poate ar fi bine sa nu mai primesti bani de la necunoscuti.
- Poate ti-ar fi mult mai de folos daca ai cere un loc de munca...
- Poate ai invatat ceva din patania asta si vei cauta sa n-o mai repeti. :acute:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumuturi reale sau nu? Dorin_Iulian Dorin_Iulian Buna ziua! Sunt intr-o situatie financiara mai delicata , in sensul ca am investit ceva bani intr-o afacere si mai imi trebuie o suma de bani pt a incepe sa ... (vezi toată discuția)
Am cerut un imprumut de la o doamna din franta, a spus ca ofera ... Suzi56 Suzi56 Am cerut un imprumut de la o doamna din Franta, a spus ca ofera imprumuturi intre pers fizice si este in colaborare cu banca Franfinance.au cerut mai multe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul in care o persoana din alta tara/continent ... Raluca P G Raluca P G Buna ziua, in cazul in care o persoana din alta tara/continent doreste sa imi faca o donatie de 300.000 euro ce ar trebui sa fac? Ce date are nevoie? Care e ... (vezi toată discuția)