Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... intrebari despre penalitati la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

intrebari despre penalitati la intretinere

Buna! As dori sa stiu daca este legal sa ti se opreasca penalitati la plata intretinerii la apartamentele ne debransate de la cet ? Cat la suta se percepe daca este legal? multumesc.
Penalitatile nu se opresc. Penalitatile se calculeaza si nu conteaza daca apateamentul este sau nu bransat la CET.
Legea nr. 230/2007, art. 49, (1) - Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice sumă cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma pemalizarilor sa poata depasi suma la care s-a aplicat.
Penalitatile nu se aplica in functie ca esti debransat s-au nu.Ai ramas dator platest O,2 la suta pana scap de dato:tease:rii .