avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... scutirea impozitului pe 10 ani
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

scutirea impozitului pe 10 ani

Buna ziua,
As dori sa ma lamureasca si pe mine cineva din domeniu.
Am cumparat o locuinta ANL (contract de construire din 2008) cu credit ipotecar, anul acesta 2011 urmand sa fie data in folosinta si as dori sa stiu daca ma incadrez la scutirea impozitului pe 10 ani?
Am fost deja la taxe si impozite si mi s-a spus ca nu beneficiem de scutire raspunsul fiind acesta:

"Locuintele construite de ANL cu credit ipotecar nu se supun prevederilor acestei legi. Pentru a beneficia de scutire la impozit pe perioada de 10 ani, in contractul de vanzare-cumparare trebuie stipulate art. 284 aln.13 lit a si b din Legea 571/2003 (textul actualizat in 2010) si prevederile pct. 215 din HG 44/2004. La vanzarea unitatilor locative construite din fondurile primariei, conform Legii locuintei 114/96 art.10, alin.2, Ordonanta Guvernului nr. 19/1994, completată prin Legea nr. 82/1995, modificată si completată prin Ordonanta Guvernului nr. 76/2001 si prin Legea nr. 734/2001, se asigura scutirea la impozit, pentru 10 ani, cumparatorilor acestora.
Revenim cu o precizare, pentru ca intr-un ziar local redactorul, neinformandu-se cu privire la continutul legilor sus mentionate, a publicat o ingormatie eronata, ca fiind o declaratie a Serviciului Comunicare, ceea ce nu este adevarat.
ANL-urile, fie ele in regim de inchiriere si supuse ulterior vanzarii, ca si cele cu credit ipotecar, nu sunt in proprietatea primariei, pentru ca nu au fost construite cu fonduri de la bugetul local, ci din fonduri de stat. Sunt scutite de la plata impozitului pe o perioada de 10 ani apartamentele vandute care au fost construite de primarie."

Alte discuții în legătură

Scutire impozit b.mariana b.mariana in baza carei legi esti scutit de plata impozitului local pe o perioada de 10 ani,in cazul unei constructii noi? (am citit ca ar exista o astfel de lege);daca ... (vezi toată discuția)
Impozit locuinte proiectareconstructii2007 proiectareconstructii2007 Buna ziua! Am citit despre o prevedere a Codului Fiscal ce prevede scutirea de impozit pe cladiri pentru locuintele individuale construite cu finantare din ... (vezi toată discuția)
Legea 61 /90 - vanzare imobil ContSters319177 ContSters319177 Buna ziua, am cumparat un imobil in anul 2004 prin legea 61 /90, am dori sa stim daca acum se poate vinde acest imobil ori este interzis acest lucru printr.o ... (vezi toată discuția)