Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 61 /90 - vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 61 /90 - vanzare imobil

Buna ziua, am cumparat un imobil in anul 2004 prin legea 61 /90, am dori sa stim daca acum se poate vinde acest imobil ori este interzis acest lucru printr.o alta lege???
ART. 4
Cumpărarea de locuinţe în scopul revinzarii sau închirierii este interzisă.

De asemenea am vazut in aceasta lege ca aceste imobile ar fi scutite de impozitul pe cladire timp de 10 ani, lucru care la noi nu sa intamplat deoarece nu am stiut acest lucru. Daca este asa ,acest bani pot fi recuperati???

ART. 16
...Sînt scutite de impozitul pe clădiri, pe timp de 10 ani de la data dobîndirii, locuintele cumpărate în condiţiile prezentului decret-lege. Scutirea de impozit se aplică, în continuare, şi locuinţelor care au fost transmise altor persoane, pînă la împlinirea termenului de 10 ani.
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. III, lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 62/1998, îşi încetează aplicabilitatea scutirile de impozite şi de taxe acordate în temeiul prevederilor art. 16 din Decretul-lege nr. 61/1990 privind vânzarea de locuinţe construite din fondurile statului către populaţie, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 22 din 8 februarie 1990, cu modificările ulterioare.