avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 61 /90 - vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 61 /90 - vanzare imobil

Buna ziua, am cumparat un imobil in anul 2004 prin legea 61 /90, am dori sa stim daca acum se poate vinde acest imobil ori este interzis acest lucru printr.o alta lege???
ART. 4
Cumpărarea de locuinţe în scopul revinzarii sau închirierii este interzisă.


De asemenea am vazut in aceasta lege ca aceste imobile ar fi scutite de impozitul pe cladire timp de 10 ani, lucru care la noi nu sa intamplat deoarece nu am stiut acest lucru. Daca este asa ,acest bani pot fi recuperati???

ART. 16
...Sînt scutite de impozitul pe clădiri, pe timp de 10 ani de la data dobîndirii, locuintele cumpărate în condiţiile prezentului decret-lege. Scutirea de impozit se aplică, în continuare, şi locuinţelor care au fost transmise altor persoane, pînă la împlinirea termenului de 10 ani.
Cel mai recent răspuns: ContSters318277 , utilizator 14:11, 11 Aprilie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. III, lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 62/1998, îşi încetează aplicabilitatea scutirile de impozite şi de taxe acordate în temeiul prevederilor art. 16 din Decretul-lege nr. 61/1990 privind vânzarea de locuinţe construite din fondurile statului către populaţie, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 22 din 8 februarie 1990, cu modificările ulterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt scutiti beneficiarii legii 189/2000 de impozitele locale? codrean_a codrean_a Buna ziua, V-as ruga sa-mi indicati daca in baza Legii 227/2015 privind noul Cod Fiscal persoanele incadrate la Legea 189/2000 beneficiaza in continuare de ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladire robertrobert0000 robertrobert0000 buna ziua vreau sa stiu si eu daca platesc impozit in primi 10 ani la o cladire facuta pe un teren acordat cu titlu gratuit de la primarie pentru tineri ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit b.mariana b.mariana in baza carei legi esti scutit de plata impozitului local pe o perioada de 10 ani,in cazul unei constructii noi? (am citit ca ar exista o astfel de lege);daca ... (vezi toată discuția)