avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie executare
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie executare

am avut un leasing financiar, desi am platit restanta nu a vrut sa mai factureze
nu a trimis notificare de reziliere utilizatorului si a trimis dupa un an dosarul la un executor judecatoresc desi am platit in plus fara sa fiu facturat in jur de 14000 lei, ei refuzand sa factureze si sa spuna si suma exacta care o vor pentru reluarea contractului. Desi am specificat la judecatorie ca am platiti in plus, ca nu am primit notificarea de reziliere, in contract scrie ca se reziliaza unilateral contractul in urma unei notificari de reziliere trimisa catre utilizator, am pierdut in instanta
acum mai am dreptul la recurs
vreau sa stiu daca e posibil sa mai am o sansa sa castig la curtea de apel, in conditiile in care nu mai am nicio factura in sold, contractul de leaing se termina in noiembrie anul acesta si cum mai pot sa negociez cu firma de leasing pt a nu pierde masina.
Daca nu vreau sa stiu daca mai am o sansa sa recuperez banii pe care i-am platit fara sa fiu facturat, in jur de 14.000 lei
Cel mai recent răspuns: teodora g , utilizator 08:44, 16 Iunie 2011
D'le, problema sta cam in felul urmator;; Dv. aratati ca ati platit 14.000 lei fara sa va emita factura. Intrebarea mea este va dat totusi o chitanta?, Daca nu ati pierdut banii.
Contractul dumneavoastra a fost reziliat unilateral din momentul cand ati ramas restant la prima rata scadenta. Un contract reziliat nu-si mai produce efecte juridice. Dv. trebuia in momentul cand va executat autovehicolul, trebuia sa negociati un nou contract cu firma pentru acelasi autovehicol..In cazul de fata va sfatui sa consultati un avocat, care sa va reprezinte in recurs si poate veti castiga cu rejudecarea cauzei unde sa solicitati pretentii de returnare a sumelor platite fara a le datora firmei.:((
multumesc pt raspuns
toti banii au fost platiti prin virament bancar
in momentul cand au dat in executare la un executor judecatoresc erau deja achitati acesti bani
am virat banii acestia in urma discutiilor telefonice de renegociere a contractului, chiar am avut un mail in care au scris ca revin asupra rezilierii daca platim banii, dupa care au inceput sa ceara tot timpul alte sume, fara sa stim cum ajung la sumele respective, fara macar a trimite o factura proforma
atunci a inceput cearta, au dat dosarul la o firma de recuperare, aceasta la un executor judecatoresc, fara sa trimita o notificare de reziliere catre utilizator asa cum scrie in contract (ca executarea prin executor judecatoresc se realizeaza in conditiile in care este reziliat contractul, acesta putand fi reziliat unilateral prin trimiterea unei notificari de reziliere cu efect aceasta reziliere la 3 zile de la primirea notificarii).
nu inteleg de ce au castigat pt ca nu aveau nici o creanta certa, lichida si exigibila si am citit in codul civil ca se amana executare pana cand se stie catimea, respectiv sa se stie exact suma datorata, asa inteleg eu, ori dintr-un contract fara facturi restante la momentul actual nu stiu nici macar cum au reusit judecatorii sa se pronunte asupra sumei, ei nu au prezentat in instanta care sunt pretentiile pe sume, cand s-au inscris la executor au cerut suma de 1900 lei, dar de unde provine suma, neavand facturi, nu stim.
multumesc oricum pt mesaj, eu credeam ca trebuie sa fac actiune separata de pretentii de returnare a banilor, o sa incerc la recurs
inca nu am primit hotararea judecatoreasca sa vad cum au motivat respingerea contestatiei, am vazut doar minuta de pe site

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Leasing reziliat unilateral meatme22004 meatme22004 Am achizitionat prin leasing un autoturism pentru care am achitat aproape toata valoarea, insa in ultima perioada, datorita unor probleme financiare majore nu ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract leasing AdelaidaC AdelaidaC In cazul in care nu se platesc doua rate de leasing, as dori sa stiu daca societatea de leasing in primul rand reziliaza contractul si apoi recupereaza ... (vezi toată discuția)
Rate leasing auto neachitate hagiu petru hagiu petru nu am platit 2rate .dosarul este trimis la o firma de recuperatori.Se poate ajunge la o intelegere cu aceasta firma.Mai am 7 rate de platit (vezi toată discuția)