Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Condica prezenta, state de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Condica prezenta, state de plata

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca o societate privata (srl) trebuie sa tina o condica de prezenta sau alta modalitate de confirmare a prezentei la lucru si daca angajatii trebuie sa semneze state de plata a salariilor.
Va multumesc
Daca aveti un contabil bun acesta va poate spune ca nu poate face statul de plata fara a avea foaia colectiva de prezenta. Deasemenea statul de plata trebuie semnat de salariati ca dovada ca au primit banii. Si cand duceti statele de plata lunar la ITM, le duceti nesemnate?
Dvs. aveti Regulament intern? In el scrie si daca aveti condica da prezenta sau nu.
Va intreb: daca nu tineti evidenta timpului de lucru al salariatilor nu vi se pare ca va fi un haos in firma dvs.?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Avem un contabil care mi-a spus ca nu are foaie colectiva de prezenta iar statul nu trebuie semnat intrucat nu face plata in numerar ci prin virament bancar. Am discutat cu seful aceste aspecte si ne-a raspuns ca este o prostie, ca un srl privat nu este obligat sa aiba condica si ca poate face programul de lucru cum vrea el, daca vrea de 5 ore pe zi, asta e.
Iar regulament intern nu avem :O Ma puteti ajuta cu un model? V-as fi recunoscator.

Multumesc
Foaie colectiva de prezenta trebuie sa aveti oricum, pentru evidenta muncii salariatilor. ITM va poate controla si au si obligatia de a verifica acest aspect. Formularele se procura de la magazinele de birotica.
Intr-adevar, condica de prezenta nu este obligatorie, mai ales la un numar mic de salariati. In contractul individual de munca este scris numarul de ore de lucru pe zi, care nu poate depasi 8 ore la program complet. Daca seful dvs. face program de 5 ore/zi, plateste 8 ?
Despre Regulamentul intern cititi in Codul muncii, art.257-262. La unele ITM-uri se gasesc ghiduri practice de intocmire a Regulamentului intern.

Va multumesc
va pot trimite un Reg.Intern daca nu aveti, ca model. dati-mi adresa de yahoo.