Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune subantreprenor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune subantreprenor

situatia este urmatoarea :

clientul X incheie cu antreprenorul Y un contract de antrepriza.
antreprenorul Y incheie la randul sau un contract de subantrepriza cu Z.
pretul contractului nu este platit.
intre timp pentru Y este deschisa procedura falimentului, finalizata - efecte radierea din registrul comertului.

ipoteza de lucru : are subantreprenorul Z orice fel de actiune impotriva clientului X?
Actiune oblica prin care se cere efectuarea obligatiei de plata direct
daca debitorul principal - antreprenorul - nu mai exista ca subiect de drept - fiind radiat din registrul comertului - ma intreb daca sunt indeplinite conditiile pentru o actiune oblica?