avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprinderi individuale cheltuieli deductibile ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprinderi individuale cheltuieli deductibile limitat

am si eu o intrebare , legat de chletuielile cu contributiile obligatorii la bugetele de asigurari ale unui angajat si al administratorului unei intreprinderi individuale, si anume daca se pot sau nu inregistra ca si cheltuieli in registru, sin in ce masura sau procent daca codul fiscal zice ca sunt deductibile partial.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: mmanu , utilizator 06:56, 18 Iunie 2011
in codul fiscal scrie si despre chelutielile salariale cum ca sunt deductibile
eu ca pfa impozitul pe venit si contributia la sanatate le trec in registru in momentul platii.
la sfarsitul anului dar contributia la sanatate o consider deductibila iar impozitul nu
la dvs este impozit pe salarii si este deductibil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile pfa modimpex modimpex bună ziua! vă rog să-mi spuneți dacă contribuțiile sociale și impozitul pe salar achitate pentru salariații unui pfa sunt cheltuieli deductibile? de ... (vezi toată discuția)
Pfa danabunea danabunea Imi spuneti va rog ce cheltuieli sunt deductibile (si le pot trece in registru intrari iesiri) si ce nu sunt deductibile 9si nu le trec in registru intrari ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)