Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum concediez un angajat ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum concediez un angajat ?

am o I.I. ,si nu mai pot plati 2 salariati . cum fac sa le desfac contractul de munca ? unul are contract pe perioada determinata [ am scris in contract ca e de proba 3 luni , dar nu mi-a cerut asta si in REVISAL ,deci in REVISAL e trecut a perioada de un an ] ,iar celalalt e pe perioada nedeterminata.
Orice tip de c.i.m. poate inceta de drept, cu acordul partilor sau din initiativa uneia dintre parti.
In situatia dvs, puteti proceda la desfiintarea acelor posturi. Procedura concedierii individuale este urmatoarea:
1. Se emite decizie de desfiintarea a postului de catre titularul I.I..

2. Angajatorul notifica angajatului desfiintarea postului si acordarea unui preaviz de 20 de zile lucratoare conform prevederilor legale.

3. O data cu notificarea, angajatorul poate intocmi si decizia de concediere care trebuie sa contina motivele care determina concedierea, durata preavizului, .
In cazul concedierii individuale nu este obligatoriu ca decizia sa contina criteriile de stabilire a ordinii de prioritati conform art. 69 alin. (2) lit. d) din Codul muncii si nici lista tuturor locurilor de munca disponibile in unitate.
Notificarea insotita de decizia de concediere se trimite salariatului cu confirmare de primire.
Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii acesteia.

4. De asemenea, angajatorul poate emite decizia de concediere la terminarea preavizului.

5. La implinirea termenului de preaviz, contractul inceteaza urmand ca angajatorul sa inregistreze decizia de concediere in REVISAL si sa transmita REVISAL-ul la ITM la data incetarii c.i.m.