Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea numelui dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea numelui dupa divort

buna ziua,va rog frumos sa-mi spuneti cum procedez si daca se poate sa-mi pastrez totusi numele din timpul casatoriei,avand in vedere ca in data de 9 mai s-a pronuntat divortul meu,iar eu am solicitat anterior sa raman la numele de fata#-o.0...Mai am la dispozitie timp pana in 9 iulie cand hotararea devine definitiva si irevocabila.Va multumesc:">
sotul ar fi de acord?
sotul este de acord sa mentin numele din timpul casatoriei:),noi de fapt dupa divort am ramas impreuna,continuam sa traim impreuna,dar fara acte si ne intelegem cum nu se poate mai bine
Din moment ce sustineti ca ati cerut pastrarea numelui din timpul casatoriei, iar sotul este de acord, nu inteleg care este problema. Instanta probabil a acceptat cererea prin care solicitati pastrarea numelui. Veti primi acasa hotararea in care se va specifica si acest aspect.
border a scris:

gi_jane2 a scris:

sotul ar fi de acord?
DA ,este de acord imi puteti raspunde va roggggggggg

Parerea mea este ca daca nu ati investit instanta, cu aceasta cerere, de la bun inceput, acum, nu mai este posibil acest lucru, chiar daca fostul sot este de acord cu acest lucru.In apel, nu se poate schimba cauza sau obiectul cererii/cererile accesorii ( a se vedea disp. art.294 (1) C.proc.civ.).

Mai exista o varianta: impacarea partilor in apel.Nu prea am inteles eu de ce ramane definitiva si irevocabila hotararea de divort, in data de 9 iulie...dar nu ne-ati prezentat amanunte cu privire la comunicarea hotararii/divort.

daca dvs ati cerut sa reveniti la numele de fata, nu va mai puteti schimba cererea, dar cred ca sotul poate ataca acesta hotarare... cerand sa ramaneti cu numele dobandit, ca e mai bine pt copii.. bla, bla. dvs sunteti de acord si gata.
daca nu se rezolva pe calea asta, il schimbati tot cu acordul sotului, pe cale administrativa