avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum sa recapat numele dupa fostul sot ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum sa recapat numele dupa fostul sot ?

am divortat.
sentinta de divort hotareste reluarea numelui meu de fata.
nu am schimbat buletinul, deci inca am actul cu numele din casatorie.
intre timp m-am impacat cu fostul sot, locuim impreuna si ne intelegem mai bine ca oricand.
intrebarea mea este daca pot sa pastrez acest nume si cum ?
va multumesc anticipat !
Pe data de 12 octombrie 2004 voi avea primul termen in procesul de divort cu sotul meu. Pentru mine este prima data cat ma prezint pentru asa ceva si voiam sa spuna cineva cum se procedeaza in sala de judecata. Cine este prezent pe langa avocata mea? Nu stiu daca am pus intrebarea clar. Dara daca a inteles cineva ideea va rog sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat.
Stimata doamna,

Hotararea judecatoreasca e definitiva si irevocabila, asadar trebuie sa mergeti sa va schimbati buletinului conform hotararii revenind la numele anterior casatoriei.
Desi in fapt v-ati impacat cu sotul dvs. asta nu schimba cu nimic situatia dvs. juridica.
Daca totusi doriti sa va pastrati numele dupa sot aveti doua posibilitati:
- sa va recasatoriti;
- sa va schimbati numele pe cale administrativa. Pentru o mai buna motivare a deciziei de pastrare a numelui ar fi bine sa aveti acordul scris al sotului prin care confirma ca e de acord sa va pastrati numele si in situatia in care nu mai sunteti casatoriti.
Pentru informatii ref la schimbarea numelui pe cale administrativa mergeti la Oficiul Starii civile si interesati-va ce documente va trebuie.

Toate cele bune,
MCP


Anonymous a scris:
>am divortat.
sentinta de divort hotareste reluarea numelui meu de fata.
nu am schimbat buletinul, deci inca am actul cu numele din casatorie.
intre timp m-am impacat cu fostul sot, locuim impreuna si ne intelegem mai bine ca oricand.
intrebarea mea este daca pot sa pastrez acest nume si cum ?
va multumesc anticipat !
Exista vreo posibilitate sa-mi pot pastra numele de fata dupa casatorie in conditiile in care sotul este de acord dar el vrea sa-si pastreze doar numele lui?
Stimate MCP,

Va multumesc pentru raspunsul dat de Dvs.
Acum am o imagine mult mai clara a ceea ce am de facut.

Cu respect,
Dia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa recapat numele dupa fostul sot ? anonim anonim am divortat. sentinta de divort hotareste reluarea numelui meu de fata. nu am schimbat buletinul, deci inca am actul cu numele din casatorie. intre timp m-am ... (vezi toată discuția)
Admitere facultate adinamiia adinamiia buna ziua vreau sa ma inscriu la o facultate si am o intrebare eu oficial sunt divortata desi locuiesc impreuna cu sotul si suntem impreuna inca ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui dupa divort Remyality Remyality Buna ziua. Am o problema mai delicata, referitor la schimbarea numelui. In primavara anului trecut, m-am casatorit si ne-am schimbat numele si, implicit, ... (vezi toată discuția)