Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil - salariat & intreprindere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil - salariat & intreprindere individuala

Buna ziua!
Sunt salariat din 1 oct 2010, cu intrerupere de 2 luni (ianuarie + februarie)- concediu fara plata. Sunt titular al unei intreprinderi individuale cu data de inscriere la ORC 9.02.2011. Toate platile sunt la zi. Primesc indemnizatia de crestere a copilului daca nasc in luna februarie 2012?
Multumesc
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate.
2. In cazul dvs. perioada de 12 luni este februarie 2011-februarie 2012.
3. In februarie 2011 ati avut venituri din I.I. dar in ianuarie ati fost in CFP deci nu ati obtinut venituri profesionale impozabile.
4. Singura dvs. sansa este daca in luna ianuarie nu ati fost toata luna in CFP. Poate ati lucrat macar o zi.
Din pacate, nici o zi. Se calculeaza feb-dec 2011 - 11 luni, ian 2012 - 12 luni? sau martie-dec 2011 - 10 luni si ian-feb-12 luni?
1. Pentru amanunte de acest gen cel mai bun raspuns il primiti de la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale care aproba si plateste indemnizatia.
2. O intrebare pe e-mail si veti primi un raspuns corect.
Aveti dreptate. Multumesc pentru raspunsuri.