avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil - salariat & intreprindere ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil - salariat & intreprindere individuala

Buna ziua!
Sunt salariat din 1 oct 2010, cu intrerupere de 2 luni (ianuarie + februarie)- concediu fara plata. Sunt titular al unei intreprinderi individuale cu data de inscriere la ORC 9.02.2011. Toate platile sunt la zi. Primesc indemnizatia de crestere a copilului daca nasc in luna februarie 2012?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: isa1980ro , utilizator 08:09, 21 Iunie 2011
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate.
2. In cazul dvs. perioada de 12 luni este februarie 2011-februarie 2012.
3. In februarie 2011 ati avut venituri din I.I. dar in ianuarie ati fost in CFP deci nu ati obtinut venituri profesionale impozabile.
4. Singura dvs. sansa este daca in luna ianuarie nu ati fost toata luna in CFP. Poate ati lucrat macar o zi.
Din pacate, nici o zi. Se calculeaza feb-dec 2011 - 11 luni, ian 2012 - 12 luni? sau martie-dec 2011 - 10 luni si ian-feb-12 luni?
1. Pentru amanunte de acest gen cel mai bun raspuns il primiti de la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale care aproba si plateste indemnizatia.
2. O intrebare pe e-mail si veti primi un raspuns corect.
Aveti dreptate. Multumesc pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil corinaelena corinaelena buna ziua, sunt angajata din data de 21martie 2012, in ian 2013, feb, ,martie, si aprilie mi-a fost intrerupt contractul de munca cu cate 19 zile in ian, ... (vezi toată discuția)
Indeplinesc conditiile pentru a beneficia de concediu pentru cresterea copilului? copsy copsy buna ziua, as dori si eu un raspuns la urmatoarea intrebare. sunt angajata cu contract pe periodata determinata si imi expira in data de 16 dec, am terminat ... (vezi toată discuția)
Calculul concediului medical carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua! Am urmatoarea situatie : Avem un salariat angajat cu 05 martie 2012 ; in 11 martie a facut infarct, venind cu certif. medical. In 2011 a fost ... (vezi toată discuția)