Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reþinerea diplomei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reþinerea diplomei

Am absolvit facultatea de educaţie fizică şi sport şi m-am înscris şi la masterat, anul trecut în 2007. Am reuşit să intru la locurile cu taxă, dar din cauze personale am decis că nu mai vreau să termin masteratul. Nu am plătit taxa şi nici nu am frecventat cursurile. Insă nici nu m-am retras în mod oficial, adică nu am anunţat facultatea că nu mai vreau să termin masteratul.
În mod normal consider eu, trebuia să fiu exmatriculat, dar acum nu vreau să-mi elibereze diploma de licenţă până nu plătesc primul avans pentru taxa de şcolarizare.
Au ei dreptul să facă asta? În contract scrie aşa: "pe locurile cu taxă mă oblig să depun până la data de 31 iulie actele de studii în original, sau documente justificate şi chitanţa în original de plată a primei tranşe a taxei de şcolarizare (pe care nu-lam plătit)" În cazul nerespectării acestei condiţii accept să fiu declarat RESPINS la data de 1 august 2007."
ContSters20980, utilizator
Conform contractului nu, dar nu stiu deciziile luate de senatul facultatii pentru situatia prezentata de tine.