Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept penal

In cazul in care vreau sa atac o rezolutie data de procuror, am vazut ca termenul e de 20 zile de la comunicare. In cod nu gasesc, daca aceste 20 zile sunt calculate cu sambete si duminici sau doar pe zile lucratoare.
Ma puteti ajuta va rog.
P.S. Rezolutia e data pe 27.05.2011 (si data postei - imprimata pe plic este 31.05.2011.)
Va multumesc, anticipat!
Fiind vorba despre un termen socotit pe zile , nu intra in calcul nici ziua in care incepe sa curga termenul( in cazul dvs. data primirii rezolutiei prin posta) si nici ziua in care se implineste.
Daca ultima zi a termenului este o zi nelucratoare, termenul se implineste la sfarsitul primei zile lucratoare care urmeaza.
Termenul a inceput sa curga pe 1-06 , urmand a se implini pe 21 -06.
20 de zile calendaristice -maine este ultima zi.