avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pentru ce fel de lucrari imi sunt necesare autorizatii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pentru ce fel de lucrari imi sunt necesare autorizatii de la primarie?

firma la care lucrez urmeaza sa execute lucrari de reparatii la demisol.imi sunt necesare aprobari de la primarie pt aceste lucrari?dc da ce fel de autorizatii imi trebuiesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:30, 26 Iulie 2008
Se pot executa fără autorizatie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistentă, caracteristicile initiale ale constructiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
a) reparatii la împrejmuiri, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora si materialele din care sunt executate;
b) reparatii si înlocuiri de tâmplărie interioară si exterioară, dacă se păstrează forma, dimensiunile golurilor si tâmplăriei;
c) reparatii si înlocuiri de sobe de încălzit;
d) zugrăveli si vopsitorii interioare;
e) zugrăveli si vopsitorii exterioare, dacă nu se modifică elementele de fatadă si culorile clădirilor;
f) reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, în limitele proprietătii, montarea sistemelor locale de încălzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilităti;
g) reparatii si înlocuiri la pardoseli;
h) reparatii si înlocuiri la finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea -, la trotuare, la ziduri de sprijin si la scări de acces, fără modificarea calitătii si a aspectului elementelor constructive;
i) lucrări de întreÑinere la căile de comunicaÑie si la instalatiile aferente.

Pentru celelalte lucrari, este necesara sa se detina autorizatia de construire eliberata de catre primarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este necesara autorizatia de constructie pentru renovare casa paianta( lemn+caramida)? EvelyneEve EvelyneEve Doresc sa renovez locuinta primita mostenire care este construita din paianta( lemn+caramida) , fundatie piatra, grinzi lemn. As dori sa stiu daca pentru acest ... (vezi toată discuția)
Costructia unei porti de garaj ValentinTudor ValentinTudor Buna ziua, Locuiesc la curte si intentionez sa fac o modificare la gardul existent, mai exact sa daram o parte din el pentru a face o poarta de garaj. As ... (vezi toată discuția)
Casa de gradina ContSters83761 ContSters83761 Buna seara.Doresc sa stiu daca pt .o casuta de lemn neconectata la utilitati ,montata pe fundatie,am nevoie de autorizatie de constructie si daca se plateste ... (vezi toată discuția)