avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reguli aplicabile procedurilor speciale in civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reguli aplicabile procedurilor speciale in civil

imi poate da cineva exemple de reguli speciale care sunt aplicabile procedurilor speciale in civil.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 15:00, 21 Iunie 2011
mai exact ce va intereseaza? cautati in codul de procedura civila, sunt o groaza e reguli relative la ordonanta presidintiala, in materie comerciala, divort, partaj, actiunei posesorii, etc.
trebuie sa fac un referat despre regulile generale ale procedurilor speciale si nu stiu despre ce reguli sa vorbesc
procedurile speciale in dreptul civil sunt : ordonanta presedintiala, divortul, procedura impartelii judiciare, masurile asiguratorii etc.
imposibil sa nu gasesti ceva...
Cauta la cuprinsul unui tratat de procedura civila "proceduri speciale" si scrii de acolo.
Ultima modificare: Marți, 21 Iunie 2011
Mihaela Enache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce inseamna persoana disparuta ? c_mircea c_mircea Ma aflu in divort cu sotia. Acum 6 luni a luat copilul si a plecat. Din clipa aceea nu l-am mai vazut, si nu stiu unde se afla. I-am declarat disparuti. Unii ... (vezi toată discuția)
Noul cod de procedura civila este inclus in bibliografia pentru admitere inm? arianna28 arianna28 Buna! Ma intereseaza daca stie cineva despre includerea in bibliografia pentru examen a noului Cppciv. (vezi toată discuția)
Informare despre ordonanþa preºedinþialã rodica_post rodica_post [u]Ce este ordonanţa preşedinţială? [/u] Ordonanţa preşedinţială,este o procedură specială în temeiul căreia, instanţa de judecată poate ... (vezi toată discuția)