Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Noul Cod de procedura civila este inclus in ...
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Noul Cod de procedura civila este inclus in bibliografia pentru admitere INM?

Buna! Ma intereseaza daca stie cineva despre includerea in bibliografia pentru examen a noului Cppciv.
Presupun ca va referiti la bibliografia pentru admitere INM 2012. Nu cred ca NCPC va fi inclus in tematica deoarece acesta e posibil sa se aplice incepand abia din 1 septembrie anul acesta.
www.avocatnet.ro/content/art...
Ma intereseaza daca stie cineva despre includerea in bibliografia pentru admitere INM 2013 a NCPC....

Multumesc.

1. Instituţii ce urmează a fi abordate în conformitate cu dispoziţiile NCPC:
 Competenţa: competenţa materială, competenţa teritorială, incidente referitoare la instanţa sesizată;
 Participanţii la procesul civil: instanţa de judecată, părţile, formele participării procurorului în procesul civil;
 Dispoziţii generale de procedură: principiul disponibilităţii, principiul contradictorialităţii;
 Executarea silită: contestaţia la executare;
 Proceduri speciale: ordonanţa preşedinţială, procedura divorţului, procedura partajului
2. Instituţii ce urmează a fi abordate în conformitate cu dispoziţiile VCPC:
 Dispoziţii generale de procedură: actele de procedură, termenele procedurale;
 Judecata în primă instanţă: etapa scrisă, etapa dezbaterii, deliberarea şi pronunţarea, hotărârea;
 Căile extraordinare de atac: contestaţia în anulare, revizuirea.
3. Instituţii ce urmează a fi eliminate:
 Competenţa generală a instanţelor judecătoreşti;
 Executarea silită a obligaţiilor de a face şi a obligaţiilor de a nu face;
 Procedura necontencioasă;
 Măsurile asigurătorii.

minuta din 28.02
Intervenţie moderator

Bună dimineaţa,

Vă rog să postaţi întrebările dvs. în topicul de mai jos, urmând ca eu să îl închid pe acesta.
www.avocatnet.ro/content/for...

Regulamentul de postare recomandă expres evitarea dublării discuţiilor şi căutarea celor care au acelaşi subiect (sect. II, cap. 3, Deschiderea şi încadrarea unui topic nou).

Mulţumesc!

Gabriela Pintea