avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cetateanul roman aflat in strainatate isi asuma o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cetateanul roman aflat in strainatate isi asuma o identitate falsa

Care sunt ultimele reglementari legale in legislatia romaneasca, in cazul in care cetateanul roman aflat in strainatate isi asuma o identitate falsa.

In speta, e vorba de un cuplu care pe timpul sederii intr-un stat UE, au nascut un copil in anul 2004. Acestia, s-au prezentat sub o identitate falsa – implicit, certificatul de nastere al copilului fiind facut in baza acestei false identitati.

Nu stiu daca Decizia ICCJ nr 503/2008 este reglementarea legala aplicabila in acest caz. Daca da, in cazul in care familia doreste sa se intoarca in Romania sa-si reglementeze situatia legala (certificatul copilului sa fie inscris in registrul de stare civila din Romania, dupa care sa aiba drept la pasaport, etc) atunci cuplul este pasibil de comiterea unei infractiuni conform prevederilor Art 293, alin 1 din Codul penal?


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:32, 4 August 2008
Art.4 din Codul penal prevede principiul personalitatii legii penale, si anume legea penală se aplică infracţiunilor săvârşite în afara teritoriului ţării, dacă făptuitorul este cetăţean român ...
Pentru aplicarea legii penale romane conform acestui principiu sunt necesare conditiile:
- infractiunea sa se savarseasca in strainatate
- fapta sa fie considerata infractiune potrivit legii penale romane
- infractorul sa fie in momentul savarsirii infractiunii cetatea roman
- nu este necesara prezenta infractorului in tara.

Infractiunea savarsita este cea de fals privind identitatea.
Cand vor afla autoritatile romane de aceasta fapta penala este bine sa aiba si un avocat langa ei.
Va trebui sa dea o declaratie la politie.
Multumesc pentru raspunsuri. In concluzie, se poate merge in RO fara probleme dupa ce subiectii au dobindit cetatenia statului in care locuiesc (in acest caz 2013) si calatoresc pe alt pasaport decit cel romanesc.
:-/
Daca avea cetatenie romana la momentul comiterii faptei e posibil sa fie incidenta legea romana.:-/
Daca autoritatile romane nu vor afla nu va fi nicio problema.Nu cred ca au chef sa stea sa ia declaratii.B-)
Daca intervine prescriptia raspunderii penale...s-a terminat de tot cu tragerea la raspundere penala.
Daca va prinde cu pasaport fals pe teritoriul Romaniei o luati de la capat.B-)

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Luni, 4 August 2008
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Xpdnc a scris:

Multumesc pentru raspunsuri. In concluzie, se poate merge in RO fara probleme dupa ce subiectii au dobindit cetatenia statului in care locuiesc (in acest caz 2013) si calatoresc pe alt pasaport decit cel romanesc.


Pot calatori in Romania, dar daca persoanele sunt prinse cu pasapoarte false risca sa fie trase la raspundere penal.
Daca pasapoartele sunt valabile , atunci nu vad de ce sa nu calatoreasca nestingheriti in tara. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil cetatean britanic mariusdoroftei mariusdoroftei Buna ziua ,cine ma poate ajuta cu un sfat ,m-am stabilit in Uk din 2008 am o fetita de 2 ani care poseda pasaport britanic ,problema este ca nu sunt casatorit ... (vezi toată discuția)
Pasaport in regim de urgenta rosiulia rosiulia Buna as vrea si eu sa stiu daca se poate face eliberarea unui pasaport simplu electronic in regim de urgenta. As vrea sa merg in vacanta cu iubitul in ... (vezi toată discuția)
Pasaport secundar ValeriaT ValeriaT Buna ziua! Am nevoie de un pasaport secundar (sau un al doilea pasaport) deoarece urmeaza sa lucrez ca stewardeza (cabin crew/flight attendant) la o companie ... (vezi toată discuția)