Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 salarii la pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 salarii la pensionarea anticipata

Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti daca la pensionarea anticipata se acorda prima de pensionare?lucrez in ramura c-tii, si ma voi pensiona anticipat in acest an.
colegii care s-au pensionat la limita de varsta au primit 2 salarii.

multumesc
Daca lucrati la stat nu veti primi nimic (vezi art. 13 din legea 285/2010). Daca lucrati la privat, consultati ccm-ul valabil la nivelul institutiei sau aceasta prevedere din ccm-ul aplicabil ramurii "constructii":
Art. 26. - Angajatii cu o vechime în unitate de cel puţin 10 ani, cărora le încetează contractul de muncă prin pensionare, vor primi din partea angajatorului o recompensă egală cu cel puţin un salariu de bază lunar. Alte drepturi, în funcţie de vechimea în cadrul unităţii, pot fi negociate, ţinându-se cont de posibilităţile financiare, prin contractul colectiv de muncă la nivelul unităţii