Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... noul contract individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

noul contract individual de munca

Buna ziua ,
De la ce data trebuie completat noul contract individual de munca ?

Va multumesc anticipat !
la 14 iunie a fost publicat în Monitorul oficial, noul model de contract, în raport de ultimele modificări ale codului muncii, deci începând cu data de 14 iunie trebuiesc încheiate în format modificat. dacă există un contrat pe modelul vechi nu se încheie un nou contract, ci doar un act adiținal la vechiul contract care să cuprindă noile modificări.
altfel, contractul individual de muncă , se încheie anterior începerii raporturlui de muncă
La 14 iunie nu a fost publicat niciun nou c.i.m., ci doar un Ordin care modifica Ordinul 64/2003 si care aduce modificari la contractul-cadru.

Din cate stiu legea nu are efect retroactiv, ea se aplica situatiilor aparute dupa intrarea ei in vigoare ... prin urmare, nu este obligatorie modificarea c.i.m. incheiate anterior datei de 14.06.2010.