avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma constructii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma constructii

BUNA ZIUA,AS DORI SA IMI POT DESCHIDE UN A.F. SA POT LUCRA LA FATADE DE BLOCURI CASE (SA IZOLEZ CU ZAPADA ARTIFICIALA)SI NU PREA STIU CUM SI PE UNDE SA UMBLU.STAND CU CINEVA DE VORBA M-IA SPUS K MA POT DUCE LA FINANTE SA PLATESC NU STIU CE ACOLO SI K NU TREBUIE SA MAI DESCHID A.F. VA ROG MULT IMVATATIMA SI PE MINE CE AR TREBUI SA FAC. VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 09:48, 23 Iunie 2011
Trebuie depusa la Primarie documentatia necesara, constand in:
-cerere-tip+semnaturile persoanei solicitante, respectiv amembrilor de familie;
-rezervarea denumirii la oficiul registrului comertului;
-certificat cazier fiscal al pers. solicitante;
-copii acte identitate;
-certificat medicat ;
declaratie pe proprie raspundere ca indeplineste conditiile cerute de lg;
-acte ce atesta calificarea.
Actele pentru AF se depun la Registrul Comertului si NU la Primarie.
cel mai in avantaj este daca faci SRL
@ denisas, potr. Legii 300/2004 act. documentatia pentru infiintarea unei asociatii familiale se depune la Primarie, aceasta urmand a emite autorizatia in termen de 10 zile de la data inregistrarii cererii de autorizare. In lege e specificat faptul ca Registrul Comertului are atributii in aceasta situatie doar cu privire la denumirea asociatiei.
UngureanuOana a scris:

@ denisas, potr. Legii 300/2004 act. documentatia pentru infiintarea unei asociatii familiale se depune la Primarie.


Legea 300/2004 a fost abrogata prin OUG 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si familiale.

Aici gasesti actele necesare [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 23 Iunie 2011
Denisa Stanca, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatie familiala? camy_74 camy_74 Cum se infiinteaza o asociatie familala,care sunt actele necesare, conditii. Multumesc! (vezi toată discuția)
Se poate infiinta pfa in alt judet decat cel de domiciliu? Alexandria Alexandria Nu reusesc sa gasesc in legea 300/2004 vreo specificare cum ca nu pot sa infiintez PFA decat in judetul care reprezinta domiciliul stabil. Am incercat sa ... (vezi toată discuția)
Diferenta dintre pfa si af octavr octavr Buna! Sotia mea doreste sa-si faca un PFA pentru a presta servicii in domeniul IT atat catre persoane fizice cat si catre persoane juridice insa s-a gandit ... (vezi toată discuția)