Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cedare de garsoniera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cedare de garsoniera

buna ziua,
as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri,va rog frumos
vecinul meu fiind batran,doreste sa treaca garsoniera pe numele meu
as vrea sa stiu cum e mai ieftin : sa faca act de vanzare - cumparare,sau act de mostenire?
si as dori sa-mi spuneti demersurile care trebuie facute,ce acte ne trebuie.
va rog sa fiti cat mai explicit,va multumesc din suflet !!!
cel mai sigur pt dvs este sa incheiati un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. daca va va face testament e posibil sa fie contestat de eventualii mostenitori legali.
dar nu are mostenitori..e singur..nu a fost casatorit niciodata si nu are nepoti...multumesc
bătrânii sunt extrem de dificili. un contract cu clauză de întreținere este destul de fragil. dacă nu îi convine ceva vă va șantaja cu rezoluțiunea contractului, că nu îi acordați întreținere că este în vârstă, că nu îl vizitați, etc. de obicei sunt extrem de convingători în instanță. cel mai sigur este un contract de vânzare cumpărare fără nici o clauză. mergeți la un notar și vă va spune toate actele de care aveți nevoie.
daca nu are mostenitori atunci va poate face un testament pe care sa il semneze in fata notarului.
ceea ce este ieftin nu este întotdeauna și sigur. depinde ce doriți. la fel cum va promis dv/tră mâine poate promite și altcuiva.