Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical in preaviz

unitatea la care lucrez este in reorganizare judiciara si vreau sa stiu daca in acest caz se poate lua concediu medical fiind in preaviz ???
Concediul medical poate fi acordat de medic si nu are legatura cu reorganizarea. CM va suspenda preavizul care va fi reluat dupa epuizarea zilelor de CM.
dar exista scris undeva ceea ce mi-ati spus pt ca as vrea sa am hartia respectiva sa le arat

Nu credeti ca ar fi mai bine sa va indice ei textul de lege care interzice?
OUG 158/2005 modificata si completata:
Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:
A. desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau in baza raportului de serviciu;

Dv. sunteti asigurata in baza CIM si inca va desfasurati activitatea in baza CIM. Atata timp cat CIM nu a incetat aveti toate drepturile pe care vi le confera caliatea de angajat/asigurat.
va multumesc mult !!