Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediu social sucursala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediu social sucursala

o sucursala poate avea sediul social la un cabinet de avocat?
Ar trebui sa aiba o camera separata, identificabila pe schita imobilului, iar schita trebuie anexata la dovada de spatiu (contractul de comodat/chirie) cand se inregistreaza la Oficiul Registrului Comertului.

Succes!
Pentru stabilirea temporara a sediului unei societatii comerciale , avocatul va intocmi si semna cu reprezentantul societatii un contract separat de asistenta juridica cu acest obiect. Perioada pentru care sediul societatii in cauza este stabilit la sediul profesional al avocatului nu poate depasi ca termen un an, iar dovada sediului la registrul comertului se face cu contractul de asistenta juridica. Daca un comerciant poate inregistra sediul unei societati comerciale la cabinetul unui avocat, nu vad ce ratiuni ar impiedica inregistrarea unei sucursale( entitate fara personalitate juridica) in aceleasi conditii.