Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatie detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatie detasare

Daca nu exista CCM national / pe unitate, indemnizatia de delegare ce cuantum are?
Codul muncii prevede ca se plateste cazarea / transportul + o indemnizatie de detasare in conditiile legii. Legea care reglementa era CCM national: 50% din salariul ....
Multumesc!
Pentru salariatii din cadrul companiilor nationale, societatilor comerciale si regiilor autonome la care drepturile salariale se acorda prin negociere, drepturile banesti pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se acorda in conditiile prevazute in contractele colective sau individuale de munca;

Deci trebuie sa discuti cu angajatorul eventual chiar sa iti negociezi diurna si plata altor costuri ce rezulta din deplasare.