avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare fortata in urma restructurarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare fortata in urma restructurarii

ma numesc Viorica,am 60 ani,de profesie asistent medical.Lucrez de 40 ani iar in grupa a 2-a am lucrat 15 ani.Institutia unde lucrez,invocand motivul disponibilizarilor din lipsa de fonduri,doreste sa ma trimita la pensie la limita de varsta(desi am 60 ani)adaugandu-mi la varsta biologica si cele 3 luni/an castigate la vechimea in munca(datorita gr. a 2-a).Care e limita de varsta pentru pensionare?Cele 3 luni/an se adauga la varsta biologica?Daca datorita disponibilizarilor din lipsa de fonduri se poate angaja o persoana chiar in locul meu?Ce trebuie sa fac?
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 23:01, 22 Iunie 2011
Daca sunteti nascuta in mai 1951 (nu am stiut luna nasterii) atunci:

Stagiul complet de cotizare: 27 ani si 6 luni
Virsta de pensionare: 55 ani si 9 luni (Februarie 2007) cu reducere de 3 ani.

Stagiul complet de cotizare: 27 ani si 6 luni
Virsta de pensionare: 58 ani si 9 luni (Februarie 2010) fara reducere

Trebuia sa iesiti la pensie de ceva vreme
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iunie 2011
ContSters98245, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona anticipat? MOCANU DOINA MOCANU DOINA Sunt nascuta la 18 iunie 1952 si lucrez neantrerupt de la 01.03.1975. Va rog din suflet sa-mi spuneti de la ce data ma pot pensiona (fara penalizari). Dupa ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Pensionare doinatautan doinatautan Sunt născută pe 16.05.1957 iar pe data de 22.03.2012 am făcut 35 de ani de muncă (lucrez din 22.03.1977). Am lucrat şi 7 ani compleţi în grupa II-a de ... (vezi toată discuția)