Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare fortata in urma restructurarii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare fortata in urma restructurarii

ma numesc Viorica,am 60 ani,de profesie asistent medical.Lucrez de 40 ani iar in grupa a 2-a am lucrat 15 ani.Institutia unde lucrez,invocand motivul disponibilizarilor din lipsa de fonduri,doreste sa ma trimita la pensie la limita de varsta(desi am 60 ani)adaugandu-mi la varsta biologica si cele 3 luni/an castigate la vechimea in munca(datorita gr. a 2-a).Care e limita de varsta pentru pensionare?Cele 3 luni/an se adauga la varsta biologica?Daca datorita disponibilizarilor din lipsa de fonduri se poate angaja o persoana chiar in locul meu?Ce trebuie sa fac?
Daca sunteti nascuta in mai 1951 (nu am stiut luna nasterii) atunci:

Stagiul complet de cotizare: 27 ani si 6 luni
Virsta de pensionare: 55 ani si 9 luni (Februarie 2007) cu reducere de 3 ani.

Stagiul complet de cotizare: 27 ani si 6 luni
Virsta de pensionare: 58 ani si 9 luni (Februarie 2010) fara reducere

Trebuia sa iesiti la pensie de ceva vreme
ContSters98245, utilizator