Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Protectia muncii la asociatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Protectia muncii la asociatie

sunt administrator la o asociatie de proprietari unde exista 3 angajati cu C.M. - eu si 2 femei de serviciu. Mai nou am aflat ca instructajul pt. protectia muncii trebuie facut de o firma specializata cu care asociatia incheie un contract si trebuie sa achite lunar sau la trimestru o suma de bani. imi puteti da mai multe detalii? Va multumesc
da, intr-adevar HG 1425/2006 modif prin HG 955/2010 prevede obligatia apelarii la serviciu extern de prevenire si protectie in cazul acesta.
D-voastra nu aveti calitatea de angajator ca sa va puteti asuma raspunderea conform HG 955, iar asociatia este persoana juridica.
Cititi hg 1425 modificat.
Instruirea poate fi facuta trimestrial pentru femeile de serviciu si semestrial pt dvs., nu este nevoie de instruire lunara, legislatia nu prevede aceasta obligatie.