Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

paternitate

daca a avut loc divortul,iar dintre cei trei minori doi mi-au fost mie incredintati mie si cel de-al treilea fostei sotii in cazul in care am dubii in ce priveste paternitatea celui de al treilea care se afla la fosta sotie ,pot cere stabilirea paternitatii fara a contesta paternitatea eu vrind doar sa stiu daca este al meu si nimic mai mult?
paternitatea a fost stabilita deja... prin lege. daca dvs credeti ca nu sunteti tatal celui de-al treilea, tagaduiti paternitatea in instanta, aveti termen pt asta 3 ani de cand ati cunoscut nasterea.
sau incercati sa va convingeti fosta sotie sa faceti un test de paternitate
daca si cel de-al treilea s-a nascut in timpul casatoriei, sunteti prezumat a fi tatal lui;
cum spunea gi_jane2, paternitatea e stabilita deja, legal.

Incercati inatai amiabil, dupa reactia fostei sotii :((, eu zic ca va veti da seama daca merita sa introduceti o actiune in tagaduirea paternitatii sau nu.