Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... acte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

acte

Am o intrebare: actual traiesc in Spania cu familia mea (parinti si frate) si anul acesta vroiam sa ne intoarcem in Romania , problema este ca fratele meu nu are act de identitate din Romania pentru ca am venit aici cand avea 12 ani si datorita acestui fapt a venit cu un pasaport inclus in cel de al mamei mele si in acest moment nu are pasaport este expirat.Care este solutia pentru a putea iesi din tara ce act are nevoie pentru a explicxa ca i-a expirat?Va multumesc
La Consulatul Roman din Spania sau la Ambasada Romaniei din Spania (care este mai aproape de dvs.) exista un serviciu special care se ocupa cu emiterea actelor de identitate si al pasapoartelor.
Fratele dvs. sa se prezinte la consulatul roman si sa solicite eliberarea unui titlu de calatorie.

Documentele cu care cetăţenii români pot călători în spaţiul UE sunt: paşaportul, cartea de identitate românească valabilă sau titlul de călătorie, numai pentru a se întoarce în România.

Documentele cu care cetăţenii români pot călători în spaţiul Uniunii Europene sunt următoarele:

* Paşaportul diplomatic, de serviciu, simplu sau temporar valabile
* Cartea de identitate românească valabilă
* Titlul de călătorie – numai pentru a se întoarce în România

Nu este permisă trecerea frontierelor cu documentele enumerate mai sus al căror termen de valabilitate a expirat. Permisele de şedere eliberate de statele Uniunii Europene nu sunt valabile pentru trecerea frontierelor de stat.
andymaurul, utilizator