Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare locuinta

Daca inchei o asigurare facultativa pt. locuinte care sa cuprinda si cele trei riscuri cuprinse intr-o asigurare obligatorie,pot sa mai fiu supus unei contraventii conform legii asigurarii obligatorii a locuintelor cu modificarile ulterioare?
Aceeasi intrebare daca as prelungi asigurarea facultativa dupa un an.Personal consider mai eficienta o astfel de polita chiar daca este ceva mai scumpa.
Desi pledati pentru ideile de stanga, sunteti impotriva "spiritului de turma" (a se citi "solidaritate" pe care se bazeaza asigurarile: de la fiecare in mod egal pentru cei putini care vor avea de suferit in caz de eveniment catastrofal.
Poate ca d-na Udrea se poate autoasigura, dar nu va inteleg pe Dvs., ce veti face in caz de cutremur (mai ales ca va situati geografic intre Focsani si Bucuresti, adica pe traseul undei de soc)?
Daca Dvs. nu intelegeti sa va asigurati de buna voie, Statul s-a gandit la Dvs.

Va doresc sa nu aveti nevoie de despagubiri!