Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire?

dupa moartea tatalui meu mama mea a vandut unor unchi din partea tatalui locul de casa si restul de pamint .
Mentionez ca la data vanzarii toti cei 4 patru copii
eram minori. Actul de vanzare cumparare sa facut de mina unde se scrie ca si noi am fost deacord ,dar fara a fi prezent vreun notar .Are valabilitate acest act .va multumesc
Buna ziua !
Avand in vedere ca nu exista un document incheiat cu respectarea solemnitatilor impuse de lege , acel document poate fi considerat doar un inceput de dovada scrisa in eventualitatea existentei unui litigiu in instanta .
Nu se poate pune problema valabilitatii acelui act decat in masura in care va imbraca forma prevazuta de lege (act notarial , actiune instanta etc) .