Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DECLARATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DECLARATIE

Buna ziua,se poate cu o declararie scrisa de mana ne autentificata numai cu 2 martori sa obtii un teren daca proprietarii terenului nu mai sunt de acord.Mulktumesc.
Prin care sa declari ca ce?
o declaratie in care scrie ca ii vand o parte dintr-un teren
Proprietarii nu mai sunt de acord...
Adica o declaratie prin care sa vindeti terenul altuia.
imi cerr bscuze,acum va scriu detailat.Mama acum 25 de ani a dat un teren la un vecin pentru o suma de bani ,acum 4 ani mama a murit si eu nu mai sunt deacord sa-i las terenu ,el sustine ca are o declaratie facuta cu mama cu 2 martori cu toate ca mama nu a zis ca a facut nici o scrisoare ,are sanse sa-l castige?
Da. Acea hartie de mana, poate fi folosita ca probă în instanță, valorand antecontract.
Cumpărătorul va poate da pe dvs in judecata, în calitate de moștenitor, pentru perfectarea vânzării pe cale judecătorească.