avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Umplut de sange in trafic
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Umplut de sange in trafic

Buna ziua!
In data de 21.06.2011 ma deplasam in Iasi, cu autoturismul, dinspre Sala Sporturilor spre Cug. Dupa prima trecere de pietoni, in dreptul intersectiei cu str. 7 Noiembrie un individ era sa intre in mine cu masina. A urmat un scimb de replici intre noi(fara a apela la injuraturi-eu). Dupa al doilea semafor(cel plasat inaintea intrarii in sensul giratoriu din Podu Ros) individul mai sus mentionat a coborat din masina, dupa ce m-a blocat, si m-a lovit in figura, provocandu-mi o heroragie nazala. Mentionez ca in timpul agresiunii eram in masina cu baietelul de 1 an si 8 luni.
Dupa ce m-a lovit, individul s-a urcat in masina si a fugit de la locul faptei.
Am scos certificat medico-legal si am depus plangere la Politie. Din pacate nu am reusit sa i-au numarul de inmatriculare la vreo alta masina din trafic intrucat copilul plangea, eu eram plin de sange si trebuia sa dau drumu la trafic in intersectie. Am retinut doar nr de inmatriculare al agresorului.
Ce ar trebui sa fac in continuare si cum as putea proba violenta/fapta acestui individ care a fugit miseleste.
Astept cu interes sfaturile/ sugestiile dumneavoastra!
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: amcteam , utilizator 20:05, 25 Iunie 2011
Exista posibilitatea ca in acea intersectie se fie montata o camera de supraveghere care sa fi imortalizat incidentul, insa aceasta proba trebuie solicitata acum pentru ca inregistrarile sunt arhivate doar un interval de 30 de zile daca nu sunt evenimente rutiere deosebite.
Angajati avocat.
simonette12 a scris:

Exista posibilitatea ca in acea intersectie se fie montata o camera de supraveghere care sa fi imortalizat incidentul, insa aceasta proba trebuie solicitata acum pentru ca inregistrarile sunt arhivate doar un interval de 30 de zile daca nu sunt evenimente rutiere deosebite.
Angajati avocat.

Voi angaja un avocat in urmatoarele zile.
Pot sa solicit personal (pana la angajarea unui avocat) organelor de ancheta sa verifice existenta unei astfel de integistrari?Dac ea nu exista ce as mai putea face?
Multumesc!
Puteti formula o cerere catre politisti in sensul aratat de dvs,dar este recomandabil,daca tot aveti de gand sa angajati un avocat ,sa formuleze acesta cererea odata cu celelalte eventuale probe.
Catalin_Catalin a scris:

Voi angaja un avocat in urmatoarele zile.
Pot sa solicit personal (pana la angajarea unui avocat) organelor de ancheta sa verifice existenta unei astfel de integistrari?Dac ea nu exista ce as mai putea face?
Multumesc!


Din cate stiu nu exista camere stradale in zona. Slabe sanse din pacate, dupa parerea mea. Doar cu un martor puteti face ceva.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2011
amcteam, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este tardiv sa dau statul in judecata pentru ca pe hartie camerele functioneaza, dar in realitate nu? AnaMarriaa AnaMarriaa Buna ziua, Acum doi ani am fost lovita in trafic (paguba 3000 lei) de catre un sofer care a fugit de la locul faptei, intr-o intersectie din sectorul 5 unde ... (vezi toată discuția)
Accident rutier. vinovatul refuza sa predea rca-ul Cosmin Sibiceanu Cosmin Sibiceanu Buna seara, Am fost implicat intr-un accident rutier minor intr-un sens giratoriu. Pe scurt...eu eram intrat in sensul giratoriu cand la parasirea acestuia ... (vezi toată discuția)
Am primit o amenda pentru un accident cu avarii usoare dar nu din vina mea georgian@ georgian@ vineri 2 aprilie am fost lovita usor de un renault kango in intersectia de la doamna ghica eu venind dinspre colentina am vrut sa virez stanga spre baicului ... (vezi toată discuția)