Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier. Vinovatul refuza sa predea RCA-ul
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier. Vinovatul refuza sa predea RCA-ul

Buna seara,

Am fost implicat intr-un accident rutier minor intr-un sens giratoriu. Pe scurt...eu eram intrat in sensul giratoriu cand la parasirea acestuia la a 3-a iesire imi este taiata calea de un autoturism VW LT care avea atasa si o remorca de dimensiuni maricele. Fiind usor umed pe jos, eu nu am mai putut evita impactul, am tras maxim dreapta si totusi am intrat in remorca lui. M-am dat imediat jos din masina si ma uitam la masina la bara mea fata cum statea sub platforma individului. In timp ce au analizam fugitiv cum sa scot masina de acolo cu daune minime. Individul(conducatorul VW LT) a coborat(impreuna cu un amic) din masina si a inceput sa tipe la mine ca ce...nu l-am vazut ca era intrat in intersectie. Eu i-am explicat de unde veneam si ca eu aveam prioritate. El nu si nu...ca el era deja intrat in intersectie...desi remorca lui era jumatate in afara sensului giratoriu. A inceput sa strice si sa ameninte ca o sa cheme televiziunile...ziarele...etc. Mi-a cerut un numar de telefon...i-am dat cartea de vizita dupa care s-a urcat in masina si a plecat. Eu am ramas perplex. La fel si tatal meu, care era pe trotuar asteptandu-ma si care se uita uimit la "actiune". Mi-am adunat bara din intersectie, m-am asigurat ca nu am avarii la motor, directie si ca ma pot deplasa de acolo in conditii de siguranta si am scos masina din sensul giratoriu oprind sa inspectez si mai bine avarii. A venit si tatal meu care ma ajutat sa bag bara fata in masina si ne gandeam ce trebuie facut. Singura solutie logica la care ne-am gandit era sa mergem la politie si sa relatam cele intamplate. In acest timp ma suna individul si-mi spune ca la ora 5 (era aprox 4 la producerea accidentului). Precizez ca eu nu am luat nici un numar de telefon de la individ si am retinut numai literele de la numarul lui, nu si cifrele. I-am spus ca eu acum plec spre politie si ca ne vedem acolo. Ajunsi la politie suntem preluati de un agent constator care ne-a pus sa completam actele de rigoare, i-am facut schema. S-a uitat polistul...si ia spus individului ca este vinovat clar si ca nu prea are ce sa conteste. Individul a spus ca nu e asa, ca el era intrat in intersectie...si ca ce...."puteam sa scriu ca veneam si eu de aici nu...?". A zis ca nu s-a intamplat asa si ca el era in intersectie si nu si ca eu sunt de vina ca nu i-am acordat prioritate. Politistul ia citit frumos din lege si ia explicat foarte clar situatia si ca era clar vinovat. Individul apoi a spus ca nu-mi da asigurarea ca nu e de vina. Atunci politistul ia propus sa mergem la locul accidentului si facem o mica reconstructie. Individul, incercand sa scape cu orice pret, a zis sa fiu testat cu acooltete. M-am supus binenteles. La amadoi a iesti 0.00. Ajungem acolo, repunem masinile la fel, blocam iar sensul giratoriu, politistul isi sustine parerea ca el a fost vinovat.....individul nu recunostea si spune ca eu sunt vinovat si ca nu-mi da asigurarea. A inceput sa completeze politistul procesul verbal si cand a ajuns la partea de luat permisul individului ia pierit tupeul si avantul. El este trasportator aducand masini din afara tarii si practic permisul era paine lui. S-a inmuiat atat de tare incat se ruga de politist sa anuleze procesul verbal ca-mi da asigurarea. Polistul ia spus clar ca nu ma e cale de intoarcere si de acum e treaba justitiei sa-mi recuperez eu dauna. Ia fost ridicat permisul pentru 60 de zile si amenda de 360 de lei. Dupa ce politistul a plecat erau amandoi( individul si amicul lui) lesinati...dandu-si seama ca nu au procedat cum trebuie si iesim amandoi cat de rau se putea....si totul inutil.

Am sunat un amic care a mai avut o problema asemanatoare si care a castigat dar angajandu-si un avocat. Acum...eu nu am bani de avocat. Ce trebuie sa fac pentru al da in judecata pe individ si sa-mi dea RCA-ul pentru a-mi repara masina. Eu defapt nu vroiam nimic mai mult decat RCA-ul lui sa-mi pot repara masina. Se poate sa-mi rezolv problema fara sa angajez un avocat?
Multumesc mult de raspuns

Treaba este extrem de simpla. Instanta acum nu cred ca va spune ca 1+1 = 8 ci va spune ca este egal cu 2, cum e normal. Dar ma gandesc ca legea romana sa nu aiba vreo chichita prin care individul sa mi-o intoarca. El oricum spre final si-a dat seama ca a gresit dar din pacate( pentru amadoi) era prea tarziu.
Cam cat ar putea dura procesul tinand cont ca e destul de simplu(dupa parerea mea)?
Cosmin Sibiceanu, Consultant asigurari
si cine va raspuns? ca nu va postat nici un raspuns aici...nu e asa simplu.. .procesul poate sa dureze ca e necesar sa se faca expertiza de avarii si ala poate face contestatie.. si fel si fel de chestii.. dar asta numai avocatul ce il veti angaja va poate raspunde ce si cum.. el stiu cum va poate conduce procesul.. bafta!
Daca a fost sanctionat, cond. auto are posibilitatea sa conteste actul in 15 zile de la primirea lui. Poate nu o va face, cine stie??
Insa, daca s-a 'inmuiat" tare dupa ce dvs. ati argumentat tehnic si juridic in fata politistului si acesta v-a dat dreptate, va puteti prezenta la asigurator, cu actul constatator al vinovatiei sa vi se rezolve problema pe cale amiabila.
Puteti verifica in baza de date, dupa nr. de inmatriculare al masinii conduse de soferul vinovat, unde avea acesta asigurarea RCA.
Cat despre proces, e bine sa il evitati, durata e mare si chiar daca e un caz atat de simplu ca al dvs. incat instanta ar trebui sa va dea dreptate doar dupa ce va vede, procedura civila nu e chiar atat de simpla.X-(
Poate dura cel putin un an la fond si inca vreunul in recurs ( daca vreti sa castigati).
@avocatPetre, aseara era postat un raspuns de la un utilizator...nu stiu cine la sters sau unde a disparut.

Eu azi dimineata oricum mi-am facut poze la masina mea, la care nu pot spune ca sunt avarii extraordinar de mari, capota usor indoita, bara fata, far stanga spart si grila zgariata. Nu e mare paguba dar nu vreau sa platesc pentru greseala altuia cand eu circulam corect. Eu vrea doar asigurarea individului pentru a-mi repara masina. Restul timpului pierdut, telefoane, nervi...etc il pot pune pe seama hazardului.
Postez si un link(unde am incercat sa fac o schita cat de cat) ca sa se poata intelege foarte clar ca individul orice contestatie ar face nu ar avea sorti de izbanda si cu permisul suspendat 60 de zile tot ramane. Mentionez ca undeva pe la jumatatea distantei din B si C am franat violent( si am virat cat de mult am putut drepta) manevra mea nefiind suficienta pentru a evita impactul cu remorca. Daca nu franam si nu incercam sa virez cat de mult dreapta intram direct in masina tragatoare(VW LT).
Orice sugestie este binevenita. Per ansamblu nu prea dispun de fonduri necesare acum pentru un avocat si nu prea am idee cam cat mi-ar putea lua pentru a sustine un caz asa de simplu(dupa parerea mea).
Voi incerca sa merg astazi la asigurator(sunt pe procesul verbal seria si numaul politei individului, pentru a le povesti intamplare, in speranta ca se va putea merge pe cale amiabila(desi ma indoiesc). Sunt broker si cunosc foarte bine atitudinea asiguratorilor. Trag de orice fir de par pentru a nu-ti da banii. Nu au nici un interes sa ma despagubeasca atat timp cat o mai pot taragana in favoarea lor. Deci sanse la asigurator din punctul meu de vedere sunt de la mici la foarte mici.

LINK [ link extern ]
Cosmin Sibiceanu, Consultant asigurari