Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de barter intre 2 SRL-uri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de barter intre 2 SRL-uri

Buna ziua,

Se poate face un contract de barter intre doua societati, care prevede ca una dintre societati "imprumta" un angajat specializat celeilalte, ocazional, pentru prestarea unor lucrari, iar cealalta societate intocmeste proiectele necesare lucrarilor pentru prima?

Cele doua societati au acelasi obiect de activitate.

Pentru angajatul respectiv trebuie un contract de colaborare? Cum se confrunta treaba asta cu Codul Muncii?
Principial se poate. Insa dpdv al interpretarii de catre autoritati s-ar putea sa aveti probleme, si sa va intrebe daca aveti autorizatie pentru a inchiria forta de munca (angajare temporara).

Contractul nu este de barter, puteti face un contract de asociere in participatiune, sau colaborare temporara. Pentru contract de joint-venture probabil ca durata si marimea "proiectului" este relativ mica.

Societatea A aduce in aocierea pe o perioada xxx o parte din aparatura necesara precum si personalul x, y, z, iar societate B aduce restul de aparatura si personal. Activitatea se desfasoara fie la una din firme, fie la cealalta, fie in amandoua, sau chiar la un alt loc inchiriat temporar.
caen 7820 permite activitati de contractare, pe baze temporare, a personalului si anume activitati de furnizare de muncitori pentru inteprinderile clientilor pe perioade de timp limitate, pentru a inlocui sau suplimenta temporar forta de munca a clientului, unde persoanele plasate SUNT ANGAJATI AI UNITATII CARE FURNIZEAZA SERVICII DE ASISTENTA TEMPORARA, dar nu ofera supravegherea directa a angajatilor la locurile de munca ale clientilor.

caen 7810 nu sunt angajati ai agentilor de ocupare a fortei de munca.
ovidiu7676 a scris:

caen 7820 permite activitati de contractare, pe baze temporare, a personalului si anume activitati de furnizare de muncitori pentru inteprinderile clientilor pe perioade de timp limitate, pentru a inlocui sau suplimenta temporar forta de munca a clientului, unde persoanele plasate SUNT ANGAJATI AI UNITATII CARE FURNIZEAZA SERVICII DE ASISTENTA TEMPORARA, dar nu ofera supravegherea directa a angajatilor la locurile de munca ale clientilor.

caen 7810 nu sunt angajati ai agentilor de ocupare a fortei de munca.

Dar pentru aceasta trebuie eventual modificat actul constitutiv si introdus acest cod CAEN si in plus trebuie obtinute si autorizatiile speciale pentru aceasta activitate, precum am mentionat chiar la inceput (intrebari de la autoritati daca exista activitatea in statut si aprobarile)
Nu cred ca acest lucru este de dorit. Probabil MihaiTeo prefera sa isi pastreze banii si sa ii foloseasca mai bine. De aceea este mai simplu un contract de colaborare, care nici macar nu trebuie inregistrat undeva, sau unul de asociere in participatiune, caretrebuie inregistrat la finante.
kappauser, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Am inteles.
Multumesc pentru raspunsuri.
O sa aleg varianta contractului de colaborare.