Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

in luna iulie 2010 in timp ce efectuam manevra de mers innapoi pe o cale de acces la o inteprindere privata am accidentat un pieton.In dovada sa scris ca eu nu m-am asigurat corespunzator si am accidentat pe numitul care traversa printr-un loc nepermis.Am fost scos de sub urmarirea penala deoareca a avut 7-8 zile de ingrijire medicala si cere daune in valoare de 12.000 lei pe cale civila .
Ce se poate intimpla?
Va castiga ce va putea demonstra. Adica: daune materiale - eventualele cheltuieli medicale, eventualele zile cat nu a putut sa-si exercite profesia, meseria etc.- si daune morale, acestea fiind la aprecierea instantei, in functie de cat de convigatoare este victima ca a fost afectata moral in urma accidentului.
In plus se va avea in vedere si ponderea de vinovatie a ambilor. In sensul ca, daca se stabileste vinovatia 50% - 50%, veti fi obligat doar la plata a jumatate din daunele materiale si morale probate.
Daca la data evenimentului dispuneati de o polita RCA valabila, atunci asiguratorul dv RCA va plati ntoate daunele rezultate si care pot fi si dovedite. Asa ca nu trebuie sa va faceti griji.
Ceva griji tot ar trebui sa isi faca omul, intrucat simpla existenta a politei RCA nu il scuteste de necazuri.
Asadar, Trebuie sa solicitati introducerea in cauza a asiguratorului ( chemat in garantie), trebuie sa timbrati cererea si sa explicati ca , in baza acestui contract, firma de asigurare va trebui sa plateasca daunele care le va admite instanta, inclusiv cheltuielile de judecata pe care le pretinde reclamantul.