Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plata despagubirilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plata despagubirilor

solutia (nu este definitiva) in cazul vatamarii din culpa in accident de circulatie-sub 60 zile ingijiri medicale:6 luni inchisoare cu susp.,15000 lei daune morale,1800lei spitalizare,cheltuieli judiciare,fara daune materiale(nejustificate de victima)de platit de catre inculpat.Asiguratorul a fost citat ca parte civila ,dar nu s-a prezentat la proces.Nu e normal ca siguratorul sa plateasca daunele morale si cheltuielile de spitalizare? nu se aminteste nimic de plata in solidar a despagubirilor.multumesc
Despagubirile morale se pot solicita societatilor de asigurari in cazul tuturor asigurarilor de raspundere civila, inclusiv cele auto (RCA), dar si in cazul celor de malpraxis, care au o astfel de clauza.
Se cer daune morale de catre persoana vatamata sau, dupa caz, de catre familia acestuia, in cazuri de vatamare corporala grava, mai ales daca se soldeaza cu invaliditate, precum si in caz de deces"Daca din documentele pe care le detineti cu privire la accident rezulta ca vinovatia ii apartine soferului unui vehicul care avea obligatia de a se asigura RCA, atunci asiguratorul RCA al vehiculului vinovat de producerea accidentului are obligatia de a despagubi partea prejudiciata pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire, dovedite prin orice mijloc de proba..
daunele morale pot fi cerute in conformitate cu legislatia si jurisprudenta din Romania si daca din actele incheiate de catre organele abilitate (politie, parchet etc) rezulta vinovatia conducatorului auto in producerea accidentului.

in acest caz chiar daca nu se specifica in hotararea judecatoreasca va plati asiguratorul sau cum pot sa-l determin sa o faca,nu mai am rabdare pentru alt proces si nu cred ca ajuta la nimic;in caz ca trebuie sa platesc eu la ce mai foloseste RCA-ul?