Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de inchiriere

am nevoie de un raspuns......am facut un contract de inchiriere la notar pentru un spatiu comercial si a functionat 2 luni ,acum am inchis activitatea si cel care il detine vrea neaparat notificare cu doua luni inainte pentru al inchide .Chestia asta inseamna sa mai platesc doua luni chirie chiar daca nu mai funtioneaza magazinul .Nu vrea sa il reziliem dintr-o data pt. ca mai vrea sa mai platesc chirie pe cele 2 luni .Acum nu stiu cum sa fac ,el a spus ca ma da in judecata si ma pune si sub urmarire ca sa nu plec din tara:)) pana la ora actuala eu am chiria la zi .......nu stiu cum sa fac pentru ca nu mai am de unde sa platesc chirie inca doua luni degeaba
uitati-va pe clauzele de reziliere din contract, vedeti ce conditii ati stipulat la reziliere...daca nu goliti spatiul si apelati la un executor judecatoresc si inmanati-i cheile cat mai repede.
Dizpositia aia se afla la legea chiriere de locuinte: per a contrario, nu a spatiilor comerciale: Legea locuintelor 114/1996
ART. 24
Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit
se face in urmatoarele conditii:
a) la cererea chiriasului, cu conditia notificarii prealabile
intr-un termen de minimum 60 de zile;

Atunci trebuie sa gasim regulamentatia la codul civil: Si este si mai rau pentru dv: arts 1410 si urmatori:
Art. 1453

Daca contractul de inchiriere se desfiinteaza pentru culpa chiriasului, acesta e dator de a plati chiria pe tot timpul necesar pentru o noua inchiriere, si daunele ce ar fi provenit din reaua intrebuintare a lucrului inchiriat
.

Dar e doar retoric pentru ca
Art. 1418. Locatarul are dreptul de a subînchiria ori a subarenda si de a ceda contractul sau cãtre altul, dacã o asemenea facultate nu i-a fost interzisã.
Ea poate fi interzisã în tot ori în parte; aceastã interzicere nu se prezumã, ci trebuie sã rezulte din o stipulatie specialã

Ar fi bine sa negociez sau sa las sa negociez un avocat pentru dv.
ionutzmihai56 a scris (in topic nou, care il dubleaza pe acesta, si pe care l-am sters):

in legatura cu rezilierea contractului de inchirierei ,in care eu trebuie sa anunt cu 60 de zile inainte propietarul ........problema este ca magazinul a funcionat 2 luni ...asta ar fi insemnat ca eu sa anunt proprietarul de la inceput ca in 2 luni inchid ......respectivul nu vrea deloc sa reziliem contractul acum, doreste sa mai platesc inca 2 luni chirie ,lucru imposibil pt ca nu mai am nici o sursa de venit.Acum 2 zile a fost de acord sa il reziliem dar ma sunat si mia zis ca nu mai este de acord .....am auzit ca pot sa ma duc la un executor judecatoresc sa rezolv ......imi puteti spune cum se procedeaza?

adrianmarin a raspuns:
Buna ziua !
Daca in contractul de inchiriere asa ati prevazut , nu prea aveti alta varinata decat aceea de a plati , trebuia sa fiti mai atent la prevederile acestuia . Nu veti rezolva nimic cu executorul judecatoresc

alvarolipo a raspuns:
Poti sa negociez pentru ca proprietarul tia zis ca era bine, si acuma ca nu, si poti sa le spui ce ai gasit pe cineva care vrea sa subinchiriez (nu le spui pe cine) si ce tu iai bani sa le platesc dupa doi luni, sa vedeti ce dificultatiile cu negociere se rezolv mai bine. Cauta mai bine un negociator, prieten avocat care se priceapa.