Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului

Cand trebuie depuse actele pentru acordarea indemnizatiei de crestere a copilului? Acum ma aflu in concediu de maternitate. Am nascut in 15 iunie. As mai avea de efectuat 62 de zile de concediu medical postnatal. Va rog sa imi raspundeti la aceasta intrebare si as mai dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul care trebuie introdus pentru aceasta indemnizatie. Va multumesc.
Pentru depunerea dosarului pentru indemnizatia pentru cresterea copilului este nevoie de urmatoarele:

- cerere (Anexa 1 la Ord. 68/2009 al MMSSF);
- actul de identitate al solicitantului - (copie si original);
- certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original), hotararea judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei sau de incredintare a adoptiei, hotararea judecatoreasca sau hotararea comisiei pentru protectia copilului pentru masura plasamentului in regim de urgenta (copie si original);
- certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
- actele doveditoare privind realizarea de venituri precum si nivelul lunar al acestora eliberate de angajatori sau autoritati competente sunt urmatoarele:
- adeverinta eliberata de angajator (Anexa 2 la Ord. 68/2009 al MMSSF) din care sa rezulte ca persoana indreptatita:
a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului,
nivelul lunar al acestora,
prima si ultima zi de concediu de maternitate,
data implinirii celor 42 de zile reprezentand concediul de lauzie,
prima zi de concediu de cresterea copilului;

sau - dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui in care s-a nascut copilul si/sau dovada privind venitul calculat in vederea platii anticipate a impozitului precum si copia deciziei de impunere eliberate de autoritatile competente;
sau - dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri neimpozabile;
sau - dovada eliberata de autoritatile competente, in cazul asociatilor unici;

- dovada eliberata de autoritatile sau angajatori din care sa rezulte data de la care solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
sau - adeverinta studii/diploma de absolvire, in cazul persoanele care au urmat sau urmeaza o forma de invatamant universitar/preuniversitar;
- dosar cu sina din carton (coperti intregi);
- alte acte dupa caz;
- pentru plata in cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB) pe numele solicitantului