Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract intretinere - anulare contract de catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract intretinere - anulare contract de catre intretinator

Buna ziua,

Eu si sotul meu am incheiat un contract de intretinere cu socrul meu care a murit intre timp. In acest contract este precizat ca trebuie sa avem grija si de soacra mea.
Problema este ca soacra mea a ramas imobilizata la pat iar eu si sotul meu ne-am despartit. Momentan este plecat si am ramas singura cu dansa.
Imi este foarte greu sa am grija de ea avand in vedere ca trebuie sa merg si la serviciu.
Am gasit o posibilitate sa o internez intr-un azil de batrani unde ar primi si asistenta medicala necesara. Insa nu stiu ce inseamna acest lucru avand in vedere contractul intocmit. Precizez ca rudele soacrei mele insista ca daca nu am grija de ea ma vor da in judecata. Imi este foarte greu avand in vedere ca sunt singura, si risc sa imi pierd si serviciul (ma tot invoiesc ca sa merg sa vad de ea.)
Va rog sa imi spuneti daca pot sa o internez la azil sau cum as putea sa ies din acest contract. Sunt disperata.

Va multumesc
Una dintre solutii ar fi sa notificati prin executor judecatoresc fosta soacra (eventual si celelalte rude) despre sistarea prestarii intretinerii. Acesta este un caz de neexecutare care determina rezilierea contractului si repunerea partilor in situatia anterioara. In acesta situatie veti avea certitudinea ca ati procedat atat legal cat si moral.
Trebuie sa stiti ca in acest caz contractul inceteaza dar nu veti primi inapoi nimic din prestatiile dvs. (bani, alimente, medicamente, etc).
Domnule avocat, nu cumva prestatia intretinerii se poate realiza si prin intermediul altei persoane (fizice, juridice), atata vreme cat este platita de cumparator, iar debitorul intretinerii consimte?

De ce sa-i anunte rudele? Ce obligatie legala exista in acest sens?

Doamna, vorbiti cu batrana, daca ea e de acord mergeti la notariat si faceti act aditional la contract prin care stipulati de comun acord sa fie ingrijita la azil pe cheltuiala dumneavoastra.
Mihaela Enache, Avocat
rudele soacrei dvs nu va pot da in judecata. doar soacra dvs are calitatea sa introduca actiune in instanta pt rezilierea contractului pt ca dansa este beneficiara dreptului de intretinere.
de acord cu athe. evident.
florinraican a scris:

Una dintre solutii ar fi sa notificati prin executor judecatoresc fosta soacra (eventual si celelalte rude) despre sistarea prestarii intretinerii. Acesta este un caz de neexecutare care determina rezilierea contractului si repunerea partilor in situatia anterioara. In acesta situatie veti avea certitudinea ca ati procedat atat legal cat si moral.
Trebuie sa stiti ca in acest caz contractul inceteaza dar nu veti primi inapoi nimic din prestatiile dvs. (bani, alimente, medicamente, etc).

In traducere, utilizatorul ar trebui sa-si aprinda singur paie in cap....