Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

civil

Buna seara. La sfarsitul lunii aprilie s-a emis decizia irevocabila intr-un dosar civil, decizie care nu s-a motivat nici pana in prezent. Acum 3 zile s-a pronuntat instanta, in ceea ce priveste o cerere de indreptare materiala din decizie irevocabila, ceea ce nu schimba nimic din decizie. Cat timp poate sa mai treaca pana se motiveaza acea decizie, deoarece trebuie sa o pun in executare? Se poate ca vacanta judecatorilor sa amane redactarea deciziei in cauza? Multumiri.
Termenul legal, pentru motivarea si redactarea unei hotarari este de 30 de zile. In cazul in care lasati sa treaca aceasta perioada de timp si verificati stadiul acesteia si inca nu este gata, puteti formula o cerere de urgentare a motivarii si redactarii hotararii, intemeiata pe dispozitiile art. 264 Cod de Procedura Civila, in care specificati ca termenul legal de redactare a fost depasit si solicitati motivarea cu prioritate a hotararii. Pe langa aceste lucruri, invocati faptul ca nu puteti pune in executare dispozitivul hotararii, intrucat aceasta nu este redactata si doriti sa incepeti procedura cat mai urgent, avand in vedere problemele financiare pe care le aveti, etc. Cu stima.
va multumesc