Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de acordul vecinului pentru a construi o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de acordul vecinului pentru a construi o mansarda?

Bună ziua

Doresc să fac o mansardare la casă. Îmi spune însă un amic, cum că aş avea nevoie, pe lângă autorizaţia de construcţie şi de acordul scris al vecinului, deoarece casa se află la aproximativ 1m de răzorul cu vecinul.
Menţionez că o să înalţ cam cu 1m zidul, peste care va veni acoperişul. Voi face şi un balcon, dar cu vedere la curtea mea şi nu pe partea cu vecinul.
Doresc să aflu dacă este într-adevăr nevoie de acordul vecinului.
Vă mulţumesc!
Este prea aproape de hotar.In plus, in C.U trebuie sa fie specificat daca va este sau nu necesar acest acord, deoarece acesta se elibereaza pe baza de amplasament cladire.