avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca format electronic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca format electronic

Buna ziua,
Am lucrat din 2008 pana in 2010, in octombrie 2010 am intrat in somaj , somajul mi-a expirat in aprilie 2011, (carnetul de munca l-am avut acasa) acum pe data de 26 iunie m-am angajat la o institutie de stat...
Intrebarea mea este urmatoarea .. am inteles ca din ian 2011 cartile de munca se tine in format electronic, eu mai trebuie sa mai duc cartea de munca la scanat undeva ?s-au ocupat de acest lucru cei de la somaj ?
Multumesc...precizez cartea de munca o am acasa cei de la noul job mi-au spus sa o tin acasa...
Ultima modificare: Marți, 28 Iunie 2011
jax, utilizator
Cel mai recent răspuns: dana dgb , utilizator 11:19, 29 Iunie 2011
1. Vedeti daca pe coperta din spatele carnetului de munca exista o stampila pe care scrie ”scanat si arhivat” .... daca da, atunci ea este scanata .

2. Intr-adevar, de la 01.01.2011 nu se mai folosesc carnete de munca, evidenta vechimii in munca se face prin intermediul Registrului electronic de evidenta al salariatilor. Registrul se intocmeste de fiecare angajator .
NU scrie absolut nimic si nu exista nici o stampila :(
Ce pot face ??
In acest caz, mergeti la Casa de Pensii si depuneti-l in vederea scanarii ... le explicati celor de la Pensii ca , carnetul dvs de munca a fost la AJOFM intrucat ati fost somer , iar acestia nu vi l-au trimis la scanat.
jax a scris:

Buna ziua,
Am lucrat din 2008 pana in 2010, in octombrie 2010 am intrat in somaj , somajul mi-a expirat in aprilie 2011, (carnetul de munca l-am avut acasa) acum pe data de 26 iunie m-am angajat la o institutie de stat...
Intrebarea mea este urmatoarea .. am inteles ca din ian 2011 cartile de munca se tine in format electronic, eu mai trebuie sa mai duc cartea de munca la scanat undeva ?s-au ocupat de acest lucru cei de la somaj ?
Multumesc...precizez cartea de munca o am acasa cei de la noul job mi-au spus sa o tin acasa...


Buna ziua,

Carnetele de munca care au fost eliberate dupa 01.04.2001 nu trebuie duse la scanat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scanare carnete de munca crai crai Buna ziua, am predat la scanat carnetele de munca prin ITM in 2008 si acum sunt colegi de RU care spun ca mai trebuie predate o data si la Casa de pensii ... (vezi toată discuția)
Carte de munca format electronic gabriel20001 gabriel20001 Salut cine stie cum e cu scanarea cartii de munca ce avantaje sau dezavantaje sunt? (vezi toată discuția)
Somer - scanare carnet de munca Muresan Felicia Muresan Felicia Daca o persoana este somera (dupa 35 ani vechime),pana in aprilie 2011 si trebuie sa prezinte lunar pentru stampilare,cartea de munca,carnet somaj si act de ... (vezi toată discuția)