Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca format electronic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca format electronic

Buna ziua,
Am lucrat din 2008 pana in 2010, in octombrie 2010 am intrat in somaj , somajul mi-a expirat in aprilie 2011, (carnetul de munca l-am avut acasa) acum pe data de 26 iunie m-am angajat la o institutie de stat...
Intrebarea mea este urmatoarea .. am inteles ca din ian 2011 cartile de munca se tine in format electronic, eu mai trebuie sa mai duc cartea de munca la scanat undeva ?s-au ocupat de acest lucru cei de la somaj ?
Multumesc...precizez cartea de munca o am acasa cei de la noul job mi-au spus sa o tin acasa...
jax, utilizator
1. Vedeti daca pe coperta din spatele carnetului de munca exista o stampila pe care scrie ”scanat si arhivat” .... daca da, atunci ea este scanata .

2. Intr-adevar, de la 01.01.2011 nu se mai folosesc carnete de munca, evidenta vechimii in munca se face prin intermediul Registrului electronic de evidenta al salariatilor. Registrul se intocmeste de fiecare angajator .
NU scrie absolut nimic si nu exista nici o stampila :(
Ce pot face ??
In acest caz, mergeti la Casa de Pensii si depuneti-l in vederea scanarii ... le explicati celor de la Pensii ca , carnetul dvs de munca a fost la AJOFM intrucat ati fost somer , iar acestia nu vi l-au trimis la scanat.
jax a scris:

Buna ziua,
Am lucrat din 2008 pana in 2010, in octombrie 2010 am intrat in somaj , somajul mi-a expirat in aprilie 2011, (carnetul de munca l-am avut acasa) acum pe data de 26 iunie m-am angajat la o institutie de stat...
Intrebarea mea este urmatoarea .. am inteles ca din ian 2011 cartile de munca se tine in format electronic, eu mai trebuie sa mai duc cartea de munca la scanat undeva ?s-au ocupat de acest lucru cei de la somaj ?
Multumesc...precizez cartea de munca o am acasa cei de la noul job mi-au spus sa o tin acasa...

Buna ziua,

Carnetele de munca care au fost eliberate dupa 01.04.2001 nu trebuie duse la scanat.