Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesionare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesionare

Va cer ajutorul referitor la concesionarea unui teren.
Mentionez ca sunt proprietarul unui teren in suprafata de 140 m patrati in Bucuresti si intentionez sa concesionez un teren vecin cu cel aflat in prprietate mea. Terenul ce urmeaza a fi concesionat se afla in domeniul privat al statului. Dupa concesionarea terenului vizat voi totaliza o suprafata de 300 m patrati. Nu as vrea sa construiesc pe el si ma intereseaza daca exista posibilitatea vanzarii terenului a carui proprietar sunt si predarea concesiunii terenului lipit unei singure persoane. Ratiunea este aceea de a putea vinde terenul aflat in proprietatea mea intrucat la momentul actual nimeni nu doreste sa cumpere un teren pe care nu se poate contruii (in zona respectiva se poate obtine autorizatie de constructie de la 150 m in sus) In speranta unui raspuns, va multumesc!
Depinde de cum va arata contractul de concesiune si daca concedentul va fi de acord cu transmiterea dreptului concesioarului.
asta era ideea, daca exista vreo posibilitate in acest sens, adica, daca primaria capitalei inceheie astfel de contracte cu drept de transmitere. Eu sunt in necunostiinta de cauza dar ma gandeam ca are cineva cunostiinta de o astfel de speta
Domnule, daca puteti lua in concesiune un teren in Bucuresti, cred ca puteti afla si cum arata acest contract.
Documentele sunt depuse la primarie impreuna cu cererea de concesionare. Pe langa aceste documente, mai sunt prevayute si niste taxe, am pus aceasta intrebare in speranta obtinerii unui raspuns din spete intalnite de anumiti utilizatori. Contractul se semneaza ulterior solutionarii cererii, favorabil sau negativ. Deci nu stiu cum arata respectivul contract si ce clauze va pune primaria.
in general se prevede interdictia transmiterii dreptului e concesiune, fara acordul primariei