Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesionare de catre primarie a unor cai de acces ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesionare de catre primarie a unor cai de acces intr-un imobil privat

Suntem 10 coproprietari ai etajului unui complex comercial. Anul trecut primaria a concesionat unuia dintre noi o sprafata de teren aflata intre imobil si trotuar. Aceasta suprafata de teren cuprinde si niste scari care fac parte din calea de acces din trotuar direct la etajul imobilului. Imobilul, de la nou, mai avea inca 2 cai de aces din trotuar direct la etaj. Una dintre acestea era peste un wc public, proprietatea primariei, construit odata cu imobilul si practic facand parte din acesta. Primaria a concesionat si acest wc public impreuna cu o mica suprafata de teren adiacenta acestuia. Acum cei 2 beneficiari de concesiune au obtinut autorizatii de construire pentru 2 imobile lipite si anuleaza 2 dintre cele 3 cai de acces la etaj. Putem obtine ANULAREA AUTORIZATIEI DE CONSTRUIRE ? Ce articole de lege am putea invoca ? Ce putem face ?
Exista un articol conform caruia concendentul are dreptul sa modifice in mod unilateral contractul , atunci cand situatia o impune, pentru interesul local sau national. In sa, in prealabil ar fi trebuit sa va notifice intentia de a face acest lucru
În cazul în care modificarea unilaterala a contractului îi concesionarului un prejudiciu, concesionarul are dreptul sa primeasca în mod prompt o despagubire adecvata si eficienta. În caz de dezacord între concedent si concesionar cu privire la suma despagubirii, aceasta va fi stabilita de catre instanta judecatoreasca competenta. Acest dezacord nu poate, în nici un caz, sa permita concesionarului sa se sustraga obligatiilor sale contractuale.
De asemenea , concedentul are obligatia sa-l dezdauneze pe concesionar în cazul în care volumul cheltuielilor efectuate depaseste volumul veniturilor realizate, desi legea stabileste ca , prin natura ei, concesiunea presupune un risc asumat, concesionarul actionând pe riscul si pe raspunderea sa.....

8. Încetarea contractului de concesiune
La încheierea contractului de concesiune partile vor conveni asupra cazurilor de încetare a contractului. În contract partile vor putea înscrie clauze specifice referitoare la rezilierea unilaterala sau rascumparare. Art. 35 prevede ca încetarea contractului de concesiune poate avea loc în urmatoarele situatii:
a) la expirarea duratei stabilite în contractul de concesiune;
b) în cazul în care interesul national sau local o impune, prin denuntarea unilaterala de catre concedent, cu plata unei despagubiri juste si prealabile în sarcina concedentului;
c) în cazul nerespectarii obligatiilor contractuale de catre concesionar, prin rezilierea unilaterala de catre concedent, cu plata unei despagubiri în sarcina concesionarului;
d) în cazul nerespectarii obligatiilor contractuale de catre concedent, prin rezilierea unilaterala de catre concesionar, cu plata de despagubiri în sarcina concedentului;
e) la disparitia, dintr-o cauza de forta majora, a bunului concesionat sau în cazul imposibilitatii obiective a concesionarului de a-l exploata, prin renuntare, fara plata unei despagubiri.