Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare Mostenire

Buna ziua ,

Avem urmatoarea situatie din familie . Mama mea vitrega a ramas vaduva in 1963 avand o fetita , iar tatal meu a ramas fara sotie in 1962 cu un sigur copil , adica cu mine . Ei s-au cunoscut si in 1970 s-au casatorit urmand sa aiba o fetita comuna . Astfel suntem 3 frati iar sitiatia care s-a ivit este urmatoarea . In 1992 tata a murit iar mama a avut acelasi soarta in mai, anul curent . Exista o casa cu teren care a fost construita inainte de 1970 si tata nu apare in acte ca proprietar. Daca ei au trait impreuna 22 de ani eu ca copil al tatei am drept de mostenire din proprietate sau numai primul copil a mamei vitrege si cel comun cu tata sunt indreptatite la mostenire .
Poate mi-am exprimat mai complicat , dar sper ca ati inteles situatia descrisa .
Multumesc pentru raspuns .
Daca nu ati fost infiata de catre mama vitrega, nu aveti niciun drept la mostenirea lasata de aceasta.
Multumesc , adica sa inteleg ca ar trebui sa am ,,un act de infiere " pentru a avea drept de mostenire ?
Da, ati inteles bine, altfel nu aveti vocatie succesorala la succesiunea sotiei tatalui dvs. predecedat.
mostenitorii mamei vitrege sunt numai cei doi copii ai dansii, iar dvs si copilul rezultat din a doua casatorie, il veti mosteni pe tatal dvs.