Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

Buna Ziua. Eu am intrat in preaviz incepand cu data de 27 luna aceasta, de buna voie si ma intreb daca trebuie sa lucrez 8 ore pe zi sau doar 4 ore pe zi ? Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc anticipat !
Buna ziua, daca a-ti demisionat, nu aveti acest drept.
Pana cand preavizul expira CIM este valabil si deci lucrati programul normal de lucru de 8 ore.
Leutz_bv a scris:

Buna Ziua. Eu am intrat in preaviz incepand cu data de 27 luna aceasta, de buna voie si ma intreb daca trebuie sa lucrez 8 ore pe zi sau doar 4 ore pe zi ? Ma puteti ajuta cu un raspuns? Multumesc anticipat !

In timpul preavizului, timpul de munca este cel prevazut in c.i.m. ... de exemplu, daca in c.i.m. aveti trecut 8 ore/zi , atunci in preaviz veti lucra 8 ore/zi.
Multumesc de raspunsuri ! Dar daca nu mai vreau sa merg la serviciu chiar daca sunt in preaviz, se poate aplica litera "I" la desfacerea contractului, sau se pot invoca altfel de motive care pe viitor sa ma poata afecta? Tin sa mentionez ca am niste sefi ofticosi care ma "freaca" de cand am anuntat ca plec , iar viitorul meu sef cand a anuntat ca am preaviz pana in data de 22 Iulie s-a cam bosumflat si nu vreau sa pierd viitorul meu loc de munca.
Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.